Lütfen bekleyin..

Anız Yangınları Çalışmaları açıklandı

13 Eylül 2018, 17:47 - Okunma: 148

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Müdürlüğümüzce İlimizde yaz aylarında ürün hasadından sonra anız yakma olayları yaşanmakta, anız yakılmaması hususunda gerekli uyarılar yapılmakla birlikte yakanlar hakkında idari para cezaları İl Müdürlüğümüzce uygulanmaktadır.

Valiliğimizce yayımlanan “Anız Yangınlarının Önlenmesi ve Denetim Hizmetleri ile Biçerdöver Kontrol ve Denetim Hizmetleri Valilik Genel Emri” ile ürün hasadından sonra anızların yakılması çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkımızın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı ilimiz sınırları içerisinde yasaklanmıştır. 
Anız yakılmasının önlenmesi ile ilgili, anılan tebliğ kapsamında Batman İl Emniyet Müdürlüğü, Batman İl Jandarma Komutanlığı ve Batman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce gerekli tespitler yapılarak tespit tutanakları ile birlikte ilgili bilgi ve belgeler İl Müdürlüğümüze gönderilmekte ve Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ kapsamında idari para cezası her dekar için 48,58 TL olarak idari işlemler uygulanmaktadır. İl Müdürlüğümüz tarafından ilimiz genelinde 2018 (Ocak-Eylül) ayları arasında 8 kişiye toplam 10.086 TL idari para cezası uygulanmıştır.
Anız konusunda İl Müdürlüğümüz ekiplerince 7/24 esaslı denetim yapılmaktadır. Son dönemlerde yapılan denetimlerde ilimiz sınırları içerisindeki anız yakılma olaylarında önceki yıllara göre ciddi oranlarda azalma olduğu gözlemlenmiştir.
Eylül ayında yapılan denetimlerde Batman İli sınırları içerisinde anız yakma olaylarının nispeten az olduğu ancak Diyarbakır İline bağlı Bismil ve Silvan İlçelerinde büyük oranda anız yangınları olduğu tespit edilmiş, ilçe sınırlarının İlimiz sınırlarına yakın olmasından dolayı rüzgârın da etkisiyle İlimiz ciddi oranda bu yangınlardan etkilenmektedir. Söz konusu bölgeler ilimiz sınırları dışında kaldığı için İl Müdürlüğümüzce müdahale edilememektedir.” ifadeleri yer aldı.

  • Bu haberi paylaşın:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Aşure Günü dolayısıyla Batman Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü ekiplerince..
Tire Kaymakamı hemşehrimiz Dr. Hasan Tanrıseven, İzmir enternasyonal Fuarın..
İlimizde “19 Eylül Gaziler Günü” Valilik bahçesinde düzenlenen törenle kutl..
Batman Belediyesi Hizmet Binası arkasında bulunan ve Belediye tarafından ka..
Batman İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Batman Bölge Devlet Hastanesi İdari..
2018 yılı Mülki İdare Amirleri Kararnamesi ile Gercüş Kaymakamı olarak Gerc..
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=