Lütfen bekleyin..

“Vize kararını destekliyoruz”

12 Ekim 2017, 17:46 - Okunma: 93

Türkiye’nin ABD’ye uyguladığı vize kararını desteklediklerini belirten iş adamları, bu kararın sonuna kadar devam etmesi ve İncirlik Hava Üssü’nün de kapatılmasının gündemde olması gerektiğini belirttiler.

ABD ve Türkiye’nin vize krizine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Batman’daki iş adamları, Türkiye’nin ABD’ye uyguladığı vize kararını desteklediklerini belirttiler. Bu kararın sonuna kadar devam etmesi gerektiğini ifade eden iş adamları, başta İncirlik olmak üzere ABD ve müttefiklerinin üslerinden kalkacak uçaklara hava sahalarının da kapatılmasının gündemde olması gerektiğini söylediler. Vize kriziyle ilgili açıklamalarda bulunan Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Batman Şube Başkanı Cemal Çetiz ile Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Batman Şube Başkanı Kamil Biçici, vize konusunda hükümetin geri adım atmamasını, Amerika ve diğer emperyalist devletlerle ilişkilerin en alt seviyeye çekilmesi gerektiğini kaydettiler. İçinde yaşadığımız İslam coğrafyasının, bir asırdır kaos ve istikrarsızlığın hüküm sürdüğü bir yer olduğunu söyleyen HAKSİAD Şube Başkanı Cemal Çetiz, “Birinci dünya savaşından günümüze tam bir asır geçti. Emperyalist güçler kendi bakış açılarına ve menfaatlerine göre şekil vermeye çalıştılar. Coğrafyamızın huzur ve sükûnete kavuşmaması için fitne tohumlarını ekmekten bir an olsun geri durmadılar.  Bugün bu güçlerin başını çeken ve dünya jandarmalığını yapan hiç şüphesiz ABD’dir. Barış, adalet, huzur kisvesiyle girdiği her memleketi viraneye çevirip kaos, terör ve gözyaşı götürdüğü herkesin malumudur. Irak, Afganistan, Libya, Somali, Suriye çeyrek asırdır yakın coğrafyamızda talan ettiği yerlerin birkaçıdır.” dedi.
“Kararın arkasında olduğumuzu beyan ediyoruz”
TÜMSİAD Şube Başkanı Kamil Biçici de hükümetin vize kararını desteklediklerini kaydetti. ABD’nin Türkiye’den vize hizmetini askıya almasının müttefikliğe ve hukuka aykırı bir durum olduğunu söyleyen Biçici, “Bu kararın 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmaların ABD Büyükelçiliğinin çalışanlarına yaklaşınca ABD ülkemize bir gözdağı vermek amacıyla bu kararı almıştır. Devletimizin karar açıklandıktan sonra buna mukabil ABD ile vize hizmetlerini askıya alması çok doğru ve haklı bir karardır.” dedi. ABD’nin, her ülkenin kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesini istediğini aktaran Biçici, “ABD şunu bilmelidir ki, dünya eski dünya değildir. Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye’yi yönetenler eski yönetenler değildir. Türkiye artık ekonomisiyle, savunmasıyla diğer alanlardaki çalışmalarıyla çok güçlü bir ülkedir, gelişen ülkeler arasında yer almaktadır. ABD; her yaptığı işe ‘evet’ diyen, onun çıkarları doğrultusunda hareket eden bir ülke istiyor, ama Türkiye Cumhuriyeti artık ABD’nin veyahut başka ülkelerin kirli siyasetlerine alet olacak bir ülke değildir. Türkiye bir hukuk devletidir. Kendine göre kanunları vardır. Bu kanunlara bütün ülkelerin ve büyükelçiliklerin uymak zorunluluğu vardır. Devletimizin ABD’nin kararına karşılık dik duruşunu destekliyor ve sonuna kadar arkasında olduğumuzu beyan ediyoruz.” şeklinde konuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Polis Özel Harekat (PÖH) timleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terör ö..
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, incelemelerde bulunmak üzere Batman’a geldi..
Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hasta ve yaşlı hizmetleri bö..
Batman Belediyesi, 1 Şubat 1999 tarihinde vefat eden usta müzisyen Barış Ma..
Batman Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü havaların ısınmasıyla larvalar..
Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş, Batman Üniversitesi İktisadi ve İdari Biliml..
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=