Lütfen bekleyin..

“TARİHİ ESERLERİMİZİ AYAĞA KALDIRIYORUZ”

12 Ağustos 2018, 19:02 - Okunma: 216

İlimiz sınırları içerisinde bulunan Gercüş Hükümet Konağı, Kozluk ilçemizde bulunan Hazo Kalesi, İbrahim Bey ve Hıdır Bey Camisi, Beşiri ilçemizde bulunan Mor Kiryakus Manastırı ve ilimiz merkeze bağlı Bıçakçı Köyünde bulunan tarihi Perpıra köprüsü restore edilerek, ayağa kaldırılıyor.

Vali Ahmet Deniz, ilimiz merkeze bağlı Bıçakçı köyünde bulunan tarihi Perpıre köprüsünde incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Vali Deniz’e; İl Özel İdare Genel Sekreteri  Abdulkadir Özer ile Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili  İhsan Aslanlı eşlik etti. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından köprünün tüm ayakları çıkartılıp güçlendirmesi ve restorasyon çalışmaları tamamlanarak,  yaya trafiğine açılacak köprüde incelemelerde bulunan Vali Deniz yetkililerden yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
TARİHİ GERÇÜS HÜKÜMET KONAĞI RESTORE EDİLECEK
Gercüş’te bulunan tarihi hükümet Konağı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından proje çalışmaları tamamlanarak ihale aşamasına getirildi.
KOZLUK’TA HAZO KALESİ ZİYARETE AÇILDI
Dicle Kalkınma ajansı katkılarıyla Kozluk Belediyesi tarafından restore edilen Hazo kalesi, ziyaret açıldı.
HIDIR BEY VE İBRİHİM BEY CAMİLERİ RESTORE EDİLECEK
Kozluk’ta bulunan İbrahim bey Camisi İl Özel İdaresi tarafından yürütülen proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon işlemlerine başlanacak. Hıdır Bey Camisi ise Kozluk Belediyesi meclisi kararı ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne devri yapılmak üzere çalışmalar başlatıldı.  Devir işlemleri tamamlandıktan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmalarına başlanacak.
MOR KURYAKUS MANASTIRI RESTORESYON ÇALIŞMALARI DEVEM EDİYOR
Beşiri’ye bağlı Ayrancı Köyü’nde bulunan dehlizlerle yeraltına uzanan yer altı katıyla birlikte 3 katlı Mor Kiryakus manastırı için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından  gerçekleştirilecek restorasyon çalışmaları ihale aşmasındadır.

  • Bu haberi paylaşın:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman Umut Kervanından yapılan basın açıklamasında “son dönemlerde ülkemiz..
Kentin genel temizliği konusunda günlük rutin hizmetlerini aksatmadan yerin..
Kozluk’ta bir grup sivil toplum kuruluşu dört yıldır tamamlanan Kozluk Mesl..
Gercüş’e bağlı Kayapınar Beldesi Belediye Başkanı İsmail Koruyan, İl Özel İ..
Vali Ahmet Deniz, yeni yerine taşınan Batman Ticaret Borsasını ziyaret etti..
Batman Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı öncesi, tatlı m..
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=