Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

SENDİKA

10 Haziran 2019, 16:31

Tanımı; üyelerinin ekonomik, sosyal hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi için işçiler ve memurlar  tarafından kurulan anayasal ve yasal kuruluşlardır. İşçi ve memur sendikaları, üyelerin çalışma ve ücret koşullarını iyileştirmek için, onlara çeşitli ekonomik ve sosyal haklar sağlamak, işyerinde insanlık onuruna yakışır bir çalışma ortamı yaratmak, üyelerinin kendilerini ve üretim süreci ile ilgili bütün konulara dahil edebilmek için; üyeleri adına, toplu sözleşmeye oturur ve işçilerin ,memurların menfaatini gözeterek toplu iş sözleşmesini sonuca bağlamaktır.
Dünyada ,Sendikalar işçi sınıfı hareketinin bir parçası olarak, Sanayi Devrimi nden sonra ortaya çıktılar.
1650li yıllara doğru İngilterede Sanayi Devrimi ortaya çıktı. Sanayi Devrimi yeni teknolojik gelişmelerin de hazırlayıcısı oldu. Snayi devrimine paralel olarak çalışma ve yaşama koşullarının gittikçe ağırlaşması işçi hareketlerinin doğmasına neden oldu.
Zaman içinde yardım sandıkları grev ve direnişleri de örgütlemeye başladı. İşçi hareketi giderek güç kazandı. İşçi sınıfı yardımlaşma sandıkları şeklinde başlattığı deneyimini geliştirerek sendikal yapıları oluşturdu.
TÜRKİYE’DE SENDİKACILIK
Cumhuriyet sonrası işçi hareketi ve sendikacılığın gelişmesinde sanayileşme hareketlerinin büyük etkisi oldu.Çünkü ,imparatorluktan cumhuriyete geçiş sürecinde  güçlü bir sanayileşme ve kitlesel anlamda işçi bulunmuyordu.
Cumhuriyetin kuruluşundan sonra ,devlet tarafından yapılan, Şeker fabrikaları, Sümerbank, Kömür işletmeleri, Karabük Demir çelik, Türk Petrolleri, Kağıt fabrikaları devlet eli ile oluşturulan sanayi girişimleriydi.
İmalat sanayinde yeni yeni fabrikaların kurulmasıyla işçi sayısında büyük artışlar oldu. Ancak, sendikaların kuruluşu yasaktı.İşçi-işveren ilişkilerini düzenleyen bir yasa kaçınılmaz hale geldi ve 1936 yılında ilk İş Kanunu çıkarıldı.
1947 yılında ilk Sendikalar kanunu çıkartıldı ve ilk kez yasal zeminde sendikalar kuruldu ve faaliyet gösterme çabasına girdiler. Memurlarında sendika kurmaları uzunca bir süre yasaklanmıştı.
Şu anda memurlar  tarafından da kurulan çok sayıda sendika olduğu görülmektedir. 
Peki, günümüz sendikacılık faaliyetleri gerçek manada yerine getiriliyormu diye sormak isterim.Yukarda da tanımını verdiğimiz çerçevede,sendikalrın  üyelerinin haklarını savunduklarını yada savunabildiklerini düşünmüyorum.Şahsen, ben bir memur veya işçi olsaydım kesinlikle hiçbir sendikaya üye olmayacaktım.Geçmişten günümüze bazı sendika üst yöneticilerinin yıllarca koltuklarını koruduklarını çok yüksek maaşlar aldıklarını duymadık mı?
Bugün sendikacılık faaliyetleri ,adeta siyasi partilerin birer yan şubesi gibi çalıştıklarını iddia etmek yanlış mı olacaktır? Tüm siyasi partilerin paralelinde hareket eden sendikacılıktan ne beklenebilir ki?Bazı işçi veya memur sınıfında olan insanlara  haksızlık yapıldığında, kendi üyesi olmadığı için işçi veya memurun hakkını savunan kaç tane sendika sayılabilir?
Tüm sendikalar partiler ile özdeşleştikleri için ,kendilerine yakın buldukları siyasi partiler ,genel veya yerelde güç elde ettiklerinde ,güç sahipleri tarafından yapılan yanlışlıkları ne kadar dile getirebilmişlerdir acaba?Tüm bunların cevabı kocaman bir hiç olduğunu söyleyebilirim.
Özellikle  sendikacılık faaliyetinin kendi üyesine makam ve mevki ayarlamak için bir fonksiyonu icra etmekten başka hiçbir işlevinin olduğuna inanmıyorum.
Kendi üyesi olanları nasıl kayırırım yada iktidardaki siyasi partiye yakınlığını kullanarak  kurum içinde nasıl rahat hareket edebilirim yada kurum üst amirini nasıl pasifize edebilirim derdinden başka sndikalar ne yapabilmişlerdir?
Bir çok kurumun idaresine hangi sendikalara mensup kişilerin nasıl ve ne şekilde geldikleri tüm işçi ,memur dünyası gayet iyi bilmektedir.Bir çok kişinin sırf sıkıntı yaşamamak adına hiçbir siyasi görüş veya ideolojisine katılmadığı halde, bazı  sendikalara üye olma  zorunluluğunu his etmeleri ne kadar demokratik bir ruh halini ifade etmektedir?Örneğin, bazı belediye başkanlıkların el değiştirmesi ile sendikal değişimlerde nasıl hızlı bir değişimin olduğuna şahit olmaktayız.
Sendika yöneticileri hiçbir ayırım yapmadan tüm çalışanların hakkını savunabilmeli, sendikacılığı sırf mevki ,makam ayarlama yeri olmaktan çıkarılmasını sağlamalıdırlar.Ancak böyle saygınlık kazanırlar…Yoksa her devirin  iktidarının yanında yer almak sendikacılık değildir.SENDİKACILIK ,YANLIŞA YANLIŞ ,DOĞRUYA DOĞRU DİYEBİLMEKTİR…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
98 gün önce
101 gün önce
174 gün önce
222 gün önce
240 gün önce
263 gün önce
278 gün önce
289 gün önce
297 gün önce
306 gün önce
339 gün önce
374 gün önce
411 gün önce
450 gün önce
480 gün önce
492 gün önce
501 gün önce
503 gün önce
506 gün önce
531 gün önce
773 gün önce
802 gün önce
902 gün önce
909 gün önce
942 gün önce
963 gün önce
1012 gün önce
1021 gün önce
1077 gün önce
1082 gün önce
1091 gün önce
1102 gün önce
1338 gün önce
1343 gün önce
1363 gün önce
1441 gün önce
1447 gün önce
1462 gün önce
1490 gün önce
1517 gün önce
1837 gün önce
1840 gün önce
1872 gün önce
1893 gün önce
1927 gün önce
1938 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=