Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

ALIŞ VERİŞLERİNİZİ NERELERDEN YAPIYORSUNUZ?

13 Temmuz 2015, 18:20

Geçmiş günlerde Batman’ın ekonomisi üzerine birkaç yazı kaleme almış ve yapılan ticaretin büyük bir kısmının birkaç büyük marketin elinde döndüğünü belirtmiştim. Bilmeyenler benim dükkanım veya marketimin olduğunu düşünebilirler. Kesinlikle ne benim ne de en yakın akrabamın hiç birinin esnaf diyebileceğimiz türden herhangi bir faaliyeti yoktur.

Ancak bir tüketici ve Batman ticari hayatını iyi bilen birisi olarak, Batman halkının yapacakları alış verişlerde özellikle kendi esnafı ve Batmanlı olan yerlerden alış veriş yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Bunun ekonomik ve sosyal açıdan birçok sebebin olduğunu söyleyebilirim.

Ekonomik anlamda, büyük ve yerli olmayan alışveriş merkezlerinde yapılan harcamaların yerel ekonomiye hiçbir katkısının olmadığı gibi yerelde işsizliği artırdığını ve diğer yerli esnafı yok edip iflaslara sürüklediğini rahatlıkla belirtebiliriz. Çünkü buralara giden para aynı saniyede şehir dışına çıkmakta ve yerel ekonomi bu paradan yararlanamamaktadır. Belki çalıştırdıkları birkaç düşük ücretli işçi dışında, Batman ekonomisine hiçbir katkılarının olmadığını düşünüyorum. Şu anda BATMAN ticaret hayatının çok büyük bir kısmı 5, 6 tane market tarafından döndüğünü ve diğer esnaflarında kan ağladığını görüyoruz.

Burada elbette ki bu işletmeleri suçlamak haksızlık olur. Asıl varsa bir suçlu, kendi yerel ekonomisine sahip çıkmayan ve bunun önünü açan, gerek yasal ve gerek idari anlamada küçük esnafa sahip çıkmayan yönetim anlayışının büyük kabahatinin olduğunu söylersek ne kadar haksızlık etmiş oluruz acaba? Hatta seçim döneminde birçok siyasi parti bu durumu fark etmişlerdi ki seçim bildirgelerine küçük esnafı korumaya yönelik çalışmalar yapacaklarını belirtiyorlardı.

Aynı şekilde tüketimi yapan halka ne demeli? Sırf belki de çok cüzi ya da hiçbir fiyat farkının olmadığı halde kendi komşusundan ya da akrabasından alış verişini yapmayıp bu büyük yerlerde alışveriş yapmaları, ne akrabalık ne de komşuluk ilkelerine ve ne de kendi memleketinin ekonomik ve sosyal değerlerine sahip çıkmama olarak değerlendiriyorum. 

Çünkü yerli alışveriş merkezlerinde yapılan harcamalar için ödenen paralar, bir şekilde yerel piyasada daha fazla dolaşmakta ve daha fazla insanın buradan nemalanması sağlanmaktadır. Diğerlerinde öyle değildir. Tüm malları Batman dışından temin ederek, kendi tırları ile getirip indirmektedirler. Yani oralarda satılan malların tamamı Batman piyasası dışından getirilmektedir.

Kendi yerli esnafımızı tercih etmenin bir diğer nedeni de, olaya sosyal açıdan bakmayı gerekmektedir. Çünkü; her ne kadar azalmış ise de esnaflar hala borç ile mal verebilmekte ,merhamet duyguları ölmemiş bir sosyal gerçeklik yaşamaktadır. Sadece ekonomiye verdikleri katkılarla değil, birleştirici, yardımsever, sağduyulu ve dayanışma ruhunu yaşatan özellikleriyle de topluma yön veren bir kesimi oluşturmaktadırlar. Örneğin çok zor durumda olduğun bir ortamda komşun olan bakkal seni idare edip borç mal verebilmektedir. Ya diğerlerinde öylemi dir? Biraz da insaflı olmak ve bilinçli tüketici olmak gerekmez mi?

Kendi içimizdeki sevgi ve kardeşlik bağlarımızı güçlendirmek adına bile olsa herkesin kendi çevresinde aile içinde akrabası ya da yakın dostu, tanıdığı olan bir esnaf sanatkardan alış veriş yapmaları gerekmektedir. Çünkü sürekli iç içe olduğumuz, en yakınlarımız ve dostlarımız onlardır. Düşünün; senin komşun olan bakkal, elinde ,belki de kilometrelerce mesafeden alıp getirdiğin poşetleri görse ne düşünür? Yarın, öbür gün başına gelebilecek bir olumsuz olayda nasıl yardımcı olabilir? Örneğin, markete yapacağınız 100 TL’lik bir alış verişten dolayı kendi komşuna 103 TL ödense bundan ne kaybedilecektir?

Özellikle bu bayram alışverişlerimizde ihtiyaçlarımızı esnaf dostlarımızdan karşılamak toplumsal dayanışmanın bir gereği olduğu gibi milleti ve memleketini sevmenin sembolü olacaktır. Toplumda bireylerin mutlu olmaları, bir tespihin taneleri gibi peş peşe mutluluk getirmektedir. Çünkü ticaret hayatı iyi olan bir toplumun bireyleri de daha mutlu olacak, bu mutluluk zincirleme olarak herkese yansıyacaktır. BİLMEM SİZLER NE DERSİNİZ?

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
4 gün önce
16 gün önce
27 gün önce
30 gün önce
55 gün önce
297 gün önce
326 gün önce
426 gün önce
433 gün önce
466 gün önce
487 gün önce
536 gün önce
545 gün önce
606 gün önce
615 gün önce
626 gün önce
867 gün önce
887 gün önce
965 gün önce
986 gün önce
1014 gün önce
1041 gün önce
1361 gün önce
1364 gün önce
1396 gün önce
1417 gün önce
1451 gün önce
1463 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=