Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

TOPLUMUN VİCDANI

22 Mart 2015, 11:04


Bugün Batman‘da ticaret yapan hangi esnafı yoklasanız, azcık dertleşseniz gündeme getirdiği ilk husus, iş yapamamaktan ziyade piyasada insanların birbirlerini çarpmalarını ve güvenin hiç kalmadığını dile getirmektedir.
Gerçi bizlerde bu tür olaylara hep şahit  oluyor  ve olmaktayız. Mevcut yasalarda bu tür olayları önlemek için yeterli gelmiyor. Ayrıca Batman'ın sosyal yapısında  yaşayan insanların bir çoğu da o kadar çıkarcı ve hızlı zenginleşme arzusuna sahip ki gözleri kararmış ve vahşileşmiş hayvanlar gibi etraflarını mağdur etmekte ve piyasada azalmış olan güvenin tümden yok olmasına vesile olmaktadırlar. Yani kötü emsal olmaktalar.
Şimdiye kadar pir çok insanın piyasada yüklü miktarlarda para çarpıp  kaçtıkları ve diğer insanları mağdur ettikleri görülmektedir. Birazda bunun baş aktörlerinin  piyasada tefeci dediğimiz insanlar ile resmi çalışan ancak bazen de tefecilerden de daha merhametsiz olabilen kuruluşlar nedeni ile olduğuna da şahit olmaktayız.
Yakın zamanda yaşanan bir olayı örnek olarak anlatmak istiyorum. Arsa sahibi ile müteahhit kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalarlar. Yüklenici firma inşaatı bitirip 2013 yılında teslim eder. Tapu işlemleri yapacağım diye arsa sahibinden vekalet alır ve tapuyu şirket adına geçirir.Daha sonra imardaki ufak bir hatadan dolayı kat irtifakları yapılmaz. Daha sonra yüklenici firma yapmış olduğu diğer faaliyetlerinden dolayı teminata ihtiyaç duyar ve bu arsayı 2014 yılında  bankaya ipotek ettirir. Bankaya neden arsa üzerindeki dairelerin kime ait olduğunu sormadın denildiğinde ise beni ilgilendirmez, tapuda arsa üzerinde herhangi bir şerh yoktu bizde kabul ettik cevabını verdiler. Şimdi vicdanen sorulduğunda burada bankanın iyi niyetinden söz etmek mümkün müdür. Eğer iyi niyetli olmuş olsaydı ekspertize çıkan kişi veya banka binadan bir iki kapıyı çalıp dairelerin kime ait olduğunu sorgulayabilir, yada madem bu arsa üzerinde daireler var, yapı ruhsatını bir getir  bakalım diyebilirdi. Zaten burada  da arsanın kime ait olduğu rahatlıkla ortaya çıkardı.Yada elektrik ve doğalgaz aboneliklerinden yine dairelerin gerçek sahipleri ortaya çıkarılabilirdi.

İşte  tamda burada kılıfına uydurulmaya çalışılmış resmi bir  işlem görüyoruz.Bankanın yapmış olduğu işlem hangi vicdana sığabilir. İşte piyasada bir çok insanın mağdur edilmesine hep bu tür bazı kuruluşlar ile tefecilerin neden olduğu apaçık görülmektedir. Toplum olarak maalesef hep mağdur olanları görmezden gelip iş bittikten sonra akıl veririz.

Sanki mağduriyetlere sebep olanların hiçbir günahı yokmuş gibi yine mağdurlar suçlanır.Aslında toplum olarak bu tür pislikleri  piyango gibi görüyoruz. Yarın bize de çıkar duygusu içindeyiz. Ben şahsen şuna inanıyorum.Bugün her kimse bir şey yapmamış ise, aslında elinden gelmediği için yapmamıştır. Yoksa kimin elinden gelse yada gelebilse toplum olarak bir başkasına zulüm yapma  potansiyeline sahibiz.

İnsanlarımızı nasıl eğitiyoruz? Nasıl bir din ve kültürel anlayış ile büyütüyoruz? Hangi toplumda insanlar bu kadar hak ve hukuk  ihlalini yapabiliyor.Bu kadar acımasız ve merhametsiz olmuş bir toplumdan ne beklenebilir ki?

Ya sizce….

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
4 gün önce
16 gün önce
27 gün önce
30 gün önce
55 gün önce
297 gün önce
326 gün önce
426 gün önce
433 gün önce
466 gün önce
487 gün önce
536 gün önce
545 gün önce
606 gün önce
615 gün önce
626 gün önce
867 gün önce
887 gün önce
965 gün önce
986 gün önce
1014 gün önce
1041 gün önce
1361 gün önce
1364 gün önce
1396 gün önce
1417 gün önce
1451 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=