Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

GELENEKLERİMİZ…

09 Eylül 2019, 13:40

Bazı toplumlarda zaman ile çok farklı adet ve geleneklerin türediğini görmekteyiz. Bunlardan bazıları çok eskilerden gelmekte olup, bazılarıda sonradan ekonomik-sosyopolitik-eğitim düzeyine bağlı olarak türemektedir.
Son zamanlarda sık dile getirilen taziye yemeklerinin kaldırılması hadisesi büyük yankı bulmuş gibi. Buda çok sevindirici olmuştur. Taziye yemeklerinin verilmemesi gerekliliğinin yanında, en azından taziye yemeklerinde verilen yemekler ve orda okunan dua ve Fatihalar manevi bir rahatlama sağlamaktadır. Taziye yemeklerini dile doladığımız gibi sonradan türemiş olan çok aptalca bulduğum birçok uygulamanında dile getirilmesi gerektiğini hatırlatmak isterim.
Bunlardan bir taneside düğünlerimiz ve düğünlerde yapılan şatafatlar büyük harcamalar –gelinlikler-makyaj salonları giderleri, yüklü miktarda altın ve ev eşyası alımlarının yapılması gibi.
Tarafların bir birlerini kabul etmeleri ile birlikte, düğünün tamamlanmasına kadar geçen süredeki gereksiz birçok harcama.
Parası olanın tüm bunları yapmasına bir şey diyemem. Ancak, parası olmadığı halde, sırf gösteriş adına birçok maliyete katlanıp borca girmek ve sonrasında bu borçlar için kavga-münakaşa etmek evlilik birliğinin kısa sürede bozulmasına neden olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Borçlanarak yapılan düğünlerde, mutluluğun olduğuna inanmıyorum.
Çünkü düğün sonra borçların ödenmesi için, düğünde alınmış olan altınların tekrardan istenmesi gibi talepler gelin ile damat arasında tartışmaya neden olduğu gibi ailelerinde bulaşmasına kadar gitmekte ve sonrasında büyük huzursuzlukların yaşanmasına vesile olduğu bir gerçektir.
Çevrenizden sizlerde duymuşunuzdur. Geline eşya almak için çıkıp, tarafların sırf alınacak ıvır zıvır eşyalar yüzünden oracıkta bir birine girip, düğün işini bitirdiklerinede şahit olmuşuzdur.
Eskilerde insanlar akraba olmak istediklerinde, bu kadar bir birinin ocağını söndürme gayreti içine giriyorlar mıydı bilmiyorum?
Doğrusu zamanımızdaki evliliklerde özellikle kız tarafı, helede kızın annesi birazda acımasız ise, erkeğin ocağına incir ağacı dikip ortada bırakabilmektedir. Ondan sonra, aileler arası dalaşmalar başlamaktadır. Yaşanan tartışmalar sonucu olaylar farklı yönlere gidebilmektedir.
Özellikle kız tarafını ikna sürecinde, erkek tarafının verdiği vaatlerin yerine getirilmemesi çok büyük hayallerin yaşanmasına neden olduğu gibi, başlangıçta çok büyük güven kaybının yaşanmasına neden olabilmektedir. Onun için, yapılamayacak vaatlerin verilmemesi gerekmektedir.
Bir kına –nişan ve gelinliğin bir günlük kirası ile beraber, geline eşlik edenlerin kuaför masraflarınıda ilave ettiğinizde, maliyetin bir taziye yemeğini fazlasıyla geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim.
Tüm bu harcamalar, onun kızı-oğlu yaptı neden benimki yapmasın duygusundan başka ne anlamı vardır?
Örneğin, yeni bir moda olarak eski geleneklerin canlanması sağlansa ve insanlar bu kadar gereksiz harcamalar yapmazsa daha iyi olmaz mı? Taziye yemeklerini dile doladığımız gibi bu konuyu gündemleştirmek, toplumsal kamuoyu oluşturmak daha hayırlı olmayacak mıdır? 
Bence daha hayırlı olacaktır. BİR HADİSTE; Nikâhın en hayırlısı, kolay ve külfetsiz olanıdır.” (Ebu Davut, 2; 591 ) DENİLMİŞTİR.
Geri kalmış toplumların en belirgin özelliklerinden bir taneside, lükse olan düşkünlüktür. Geçen gün sosyal medya hesabında, ALMANYA başbakanı MERKEL in giydiği bir elbisenin 23 yılllık olduğu ve 23 yıl önce çekilen resminin yanında, elbiseyi bu yıl giymesi üzerine çekilen resmi gördüm. En büyük mutluluğun mütevazı bir şekilde yaşamak olduğu bilinci nesillere aşılanmalıdır. İktisatta denildiği gibi istekler sınırsız kaynaklar kıttır.
Yoksa bu tüketim kültürü şatafat-lüks hırsı bizi bitirecektir.
İşte bu noktada tüm toplumda etkinliği olan resmi ve özel kurum ve kuruluşların olaya el atmalarını hatırlatmak istedim…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
37 gün önce
103 gün önce
126 gün önce
141 gün önce
152 gün önce
160 gün önce
202 gün önce
237 gün önce
260 gün önce
274 gün önce
313 gün önce
343 gün önce
355 gün önce
364 gün önce
366 gün önce
369 gün önce
394 gün önce
636 gün önce
664 gün önce
764 gün önce
771 gün önce
804 gün önce
826 gün önce
875 gün önce
884 gün önce
944 gün önce
953 gün önce
964 gün önce
1201 gün önce
1205 gün önce
1226 gün önce
1304 gün önce
1310 gün önce
1324 gün önce
1353 gün önce
1380 gün önce
1700 gün önce
1703 gün önce
1735 gün önce
1756 gün önce
1790 gün önce
1801 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=