Lütfen bekleyin..

Hüseyin YILDIRIM

OSTEOARTRİT VE FİZYOTERAPİSİ

22 Kasım 2015, 17:24

En sık görülen romatizmal hastalıktır. Eklem yüzeyini örten kıkırdak dokunun harap olması sonucu ağrı ve tutukluk olur. Normal eklemlerde eklemi oluşturan her bir kemiğin ucunda kemiği kavrayan ve kemik üzerini örten kıkırdak diye adlandırılan doku mevcuttur. Kıkırdak dokusu eklem içine kayganlaştırıcı bir sıvı salgılar. kıkırdak ve bu sıvı kemiklerin birbirine sürtmesine engel olur. Osteoartrit'te kıkırdak hasarı zaman içerisinde yavaş yavaş oluşur.

En çok kimlerde görülür?

- Orta yaş üzeri insanlarda

- Kilolu insanlarda

- Ekleme yük bindirmeye, eklemi çok sık kullanmaya neden olan alışkanlıkları veya iş hayatı olanlarda (çömelerek iş yapanlarda diz kireçlenmesi daha çok görülür)

- Kadınlarda daha çok görülür

- Aile bireylerinde kireçlenmesi olanlarda görülme ihtimali artmıştır.

- Eklem travması geçirenlerde daha çok görülür.

- Doğuştan kalça çıkığı gibi eklem bozuklukları olanlarda daha sık görülür

BELİRTİLERİ

Etkilenen eklemde ağrı ve tutukluk en sık rastladığımız şikayettir. Ağrı istirahatle azalır. Ancak istirahat sonrası ilk harekette hasta eklemde tutukluk hisseder. Örneğin el parmaklarında kireçlenmesi olan bir kişi sabahları uyandığında 10 dakika kadar süren bir tutukluktan bahseder. Sonra bu tutukluk yavaş yavaş azalır, ancak mekanik yorgunlukla ağrı ve tutukluk artar. 

Hastalığın ilerleyen evrelerinde hasta eklemini hiç hareket ettiremez hale gelebilir. 

Tedavi yöntemleri:

- İlaç: Antiinflamatuar ve antiromatizmal ilaçlar ağrı başlangıcında çok işimize yarar ancak mutlaka hekim bilgisi ve kontrolü altında kullanmalıyız. Son yıllarda kıkırdak öncülü maddeler içeren destek mahiyetinde ilaçlar vardır ve bunlar da aynı şekilde doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bitkisel destek adı altında içeriği tam bilinmeyen ve fiyatı yüksek ilaçlara asla başvurulmamalıdır. Sağlık Bakanlığı onaylı haplar tercih edilmelidir.

- İstirahat: Kireçlenmesi olan hastaların en çok yaptığı yanlışlardan biri ağrıyan eklemi açılır fikri ile zorlamaktır. Oysa hastalığın akut döneminde yapılacak zorlayıcı bir egzersiz eklem harabiyetini arttırır. Doktorun önerdiği şekilde istirahat ettikten sonra eklem çevresi kaslar için Fizik Tedavi Doktoru size uygun egzersizler verecektir.

FİZYOTERAPİ

Bu hastalığın nedeni bilinmediğinden dolayı kesin bir tedavisi yoktur ancak gösterdiği komplikasyonları önlemek mümkün olabilmektedir ve bu da fizik tedavi ile yapılabilmektedir. Fizik tedavi, 2 kısımdan meydana gelir ki bunların ilki sıcak-soğuk uygulamalar ve elektriksel akımlar ile yapılan tedavi. 2. kısım ise egzersiz kısmıdır.

Birinci kısım tedavide, eklemde meydana gelen ağrı ve şişlik gibi komplikasyonlar minimuma indirgenir, daha sonra ağrı ve şişlik geçince de kas ve eklem sistemleri zayıflayacağından dolayı kas ve ekleme yönelik kuvvetlendirme egzersizleri yapılmaktadır. Bu egzersizleri yaparken dikkat edilecek bazı noktalar vardır.Bunların en önemlisi ise,o ekleme kesinlikle fazla yük bindirmemektir.

Ayrıca kinezyolojik ve rijit bantlamalarla yapılan tedavide hastanın daha rahat egzersiz yapması ve günlük işlerini ağrısız yerine getirmesi yönünden çok önem teşkil eder.

Osteoartrit tedavisinin en önemli tedavisi fizyoterapidir. Fizyoterapinin de en önemli silahı egzersizdir. Fizyoterapistler tarafından uygulanan fizyoterapi hastalığın meydana getirdiği semptomları önemli ölçüde yok eder ve hastalığın kötüye ilerlemesini kesinlikle önler.

Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için fizyoterapistinize danışın.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=