Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

ŞEREF VE ZENGİNLİK

02 Nisan 2015, 17:14

Şimdi bu iki kelimenin birlikte kullanılmasının ne anlamı var diyebilirsiniz. Aslında iki kelimede birbiri ile çok ilgilidir diye düşünüyorum.

Günümüz insanı zengin olmak için o kadar hırs ile dolu ki bazı insanlar var ki tüm duygu ve değerlerini bir kenara bırakmış adeta vahşi hayvanlar gibi saldırgan olmuş durumdadırlar. 

Zengin olma adına ticaretine hile hurda katmak, sözünde durmamak, hile yapmak gibi tüm kötü muamelelerini yapma hangi şeref ve haysiyet duygusu ile bağdaşabilir. 

İşte insanın mantığına ters gelen ve gelmesi gereken husus budur. Hemen burada şöyle bir soru soralım. İnsanlar neden çok varlıklı olmak istiyor? 

Aslında dini açıdan bakıldığında dünya malına önem verilmemesi gerektiğini, her ne kadar dünya malı önemsenmese de yine meşru daireler içinde kalarak varlıklı olunabileceği belirtilmiştir.

Burada üzerinde durduğumuz husus varlıklı olmak adına insanların başta birçok insani, dini, kültürel ve geleneksel değerlerinden taviz vermesidir. Elbette ki insanlar varlıklı olabilirler. Ancak bu süreçte insanı insan eden bazı olguları çiğnemek, yok saymak, hile, yalan ile insanları kandırmak ile yapılıyor olması çok düşündürücüdür. Hele bizim gibi Müslüman olan toplumlarda bu tür hadiselerin her geçen gün artması ise tamamı ile içler acısıdır. 

Toplumda bir birine güven algısı her geçen gün artan bir şekilde zedelenmektedir. İnsanlar atık bir birine güvenemez olmuşlardır. Dinimizde, sözüne emin olunmayan insan ile ilgili o kadar ağır ifadeler kullanılmış iken, halada bu değerleri önemsememek, görmemek, hile yalan ile bir birimize yaklaşıp zengin olma hayallerinin peşinde koşmak ne kadar akılcı olabilir? Çocukları bu haram lokmalar ile büyüten bir nesilden adaletli, insani değerleri önemseyen, dinine ve kültürel değerlerine bağlı bir neslin yetişeceğini ümit etmek mümkün müdür? Bence değildir.

Eskilerde, kültürümüzde insanların varlıklı olma çabası, toplum içinde başı dik, kimseye ey vallahı olmayacak namus ve şerefli bir şekilde varlığını sürdürme arzusu için gerektiğine inanılırdı. Ama ya şimdi öylemi? Maalesef birçok insan zengin olayımda, nasıl olursa olsun çabası içine girmişlerdir. Bunun için bir başkasının malını gasp, verdiği sözü tutmama, hile yapma, yalan söyleme vb. gibi tüm kötü illetlerin peşinden giderek amacına ulaşma arzusundadırlar. 

Şimdi aslında bu tür hadiselerin içinde olanlara sorulursa kendi şeref ve haysiyetleri için canını verebileceklerini söylerler. Ama iş uygulamaya geldiğinde ise bu değerlerden en ufak bir kırıntıyı göremezsiniz. 

Bir diğer düşündürücü durum ise toplum olarak bu tür insanları hala lanetliyor olamamamızdır. Bize dokunmayana kadar ses çıkarmayız. Ancak bir şekilde bu tür hadiselerin doğal görülmeye başlandığı bir süreçte eninde sonunda hemen herkesin bu bataklığın kötü sularından kendini koruması imkansız hale gelecektir. 

Şuan itibari ile bu bataklığı engelleyici nitelikte yeteri kadar yasa ve kanunların olduğunu düşünmüyorum. Buna paralel olarak diğer insani değerlerinde erimesi sonucu bu gidiş ile toplumda asayiş ve düzeni toplumsal barışı tesis etmek imkansız hale gelecektir.

En başından eğitim sistemimize hak, hukuk ve adaletin ne olduğunu, insanın yaşam gayesinin şerefli ve haysiyetli bir birey gibi yaşaması gerektiği öğretilmelidir diye düşünüyorum.

Allah bizi bir bütün olarak şerefi ve haysiyeti ile başı dik bireyler olarak yaşamayı nasip etsin. Gerisini getirmek sizden olsun…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
4 gün önce
16 gün önce
27 gün önce
30 gün önce
55 gün önce
297 gün önce
326 gün önce
426 gün önce
433 gün önce
466 gün önce
487 gün önce
536 gün önce
545 gün önce
606 gün önce
615 gün önce
626 gün önce
867 gün önce
887 gün önce
965 gün önce
986 gün önce
1014 gün önce
1041 gün önce
1361 gün önce
1364 gün önce
1396 gün önce
1417 gün önce
1463 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=