Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

ŞEREF VE ZENGİNLİK

02 Nisan 2015, 17:14

Şimdi bu iki kelimenin birlikte kullanılmasının ne anlamı var diyebilirsiniz. Aslında iki kelimede birbiri ile çok ilgilidir diye düşünüyorum.

Günümüz insanı zengin olmak için o kadar hırs ile dolu ki bazı insanlar var ki tüm duygu ve değerlerini bir kenara bırakmış adeta vahşi hayvanlar gibi saldırgan olmuş durumdadırlar. 

Zengin olma adına ticaretine hile hurda katmak, sözünde durmamak, hile yapmak gibi tüm kötü muamelelerini yapma hangi şeref ve haysiyet duygusu ile bağdaşabilir. 

İşte insanın mantığına ters gelen ve gelmesi gereken husus budur. Hemen burada şöyle bir soru soralım. İnsanlar neden çok varlıklı olmak istiyor? 

Aslında dini açıdan bakıldığında dünya malına önem verilmemesi gerektiğini, her ne kadar dünya malı önemsenmese de yine meşru daireler içinde kalarak varlıklı olunabileceği belirtilmiştir.

Burada üzerinde durduğumuz husus varlıklı olmak adına insanların başta birçok insani, dini, kültürel ve geleneksel değerlerinden taviz vermesidir. Elbette ki insanlar varlıklı olabilirler. Ancak bu süreçte insanı insan eden bazı olguları çiğnemek, yok saymak, hile, yalan ile insanları kandırmak ile yapılıyor olması çok düşündürücüdür. Hele bizim gibi Müslüman olan toplumlarda bu tür hadiselerin her geçen gün artması ise tamamı ile içler acısıdır. 

Toplumda bir birine güven algısı her geçen gün artan bir şekilde zedelenmektedir. İnsanlar atık bir birine güvenemez olmuşlardır. Dinimizde, sözüne emin olunmayan insan ile ilgili o kadar ağır ifadeler kullanılmış iken, halada bu değerleri önemsememek, görmemek, hile yalan ile bir birimize yaklaşıp zengin olma hayallerinin peşinde koşmak ne kadar akılcı olabilir? Çocukları bu haram lokmalar ile büyüten bir nesilden adaletli, insani değerleri önemseyen, dinine ve kültürel değerlerine bağlı bir neslin yetişeceğini ümit etmek mümkün müdür? Bence değildir.

Eskilerde, kültürümüzde insanların varlıklı olma çabası, toplum içinde başı dik, kimseye ey vallahı olmayacak namus ve şerefli bir şekilde varlığını sürdürme arzusu için gerektiğine inanılırdı. Ama ya şimdi öylemi? Maalesef birçok insan zengin olayımda, nasıl olursa olsun çabası içine girmişlerdir. Bunun için bir başkasının malını gasp, verdiği sözü tutmama, hile yapma, yalan söyleme vb. gibi tüm kötü illetlerin peşinden giderek amacına ulaşma arzusundadırlar. 

Şimdi aslında bu tür hadiselerin içinde olanlara sorulursa kendi şeref ve haysiyetleri için canını verebileceklerini söylerler. Ama iş uygulamaya geldiğinde ise bu değerlerden en ufak bir kırıntıyı göremezsiniz. 

Bir diğer düşündürücü durum ise toplum olarak bu tür insanları hala lanetliyor olamamamızdır. Bize dokunmayana kadar ses çıkarmayız. Ancak bir şekilde bu tür hadiselerin doğal görülmeye başlandığı bir süreçte eninde sonunda hemen herkesin bu bataklığın kötü sularından kendini koruması imkansız hale gelecektir. 

Şuan itibari ile bu bataklığı engelleyici nitelikte yeteri kadar yasa ve kanunların olduğunu düşünmüyorum. Buna paralel olarak diğer insani değerlerinde erimesi sonucu bu gidiş ile toplumda asayiş ve düzeni toplumsal barışı tesis etmek imkansız hale gelecektir.

En başından eğitim sistemimize hak, hukuk ve adaletin ne olduğunu, insanın yaşam gayesinin şerefli ve haysiyetli bir birey gibi yaşaması gerektiği öğretilmelidir diye düşünüyorum.

Allah bizi bir bütün olarak şerefi ve haysiyeti ile başı dik bireyler olarak yaşamayı nasip etsin. Gerisini getirmek sizden olsun…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
202 gün önce
231 gün önce
331 gün önce
338 gün önce
371 gün önce
392 gün önce
441 gün önce
450 gün önce
511 gün önce
520 gün önce
531 gün önce
772 gün önce
792 gün önce
870 gün önce
891 gün önce
919 gün önce
946 gün önce
1266 gün önce
1269 gün önce
1301 gün önce
1322 gün önce
1368 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=