Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

PROFEYONEL YÖNETİCİ OLMAK

01 Mayıs 2016, 14:53

    Resmi ve özel işlemleri yürütmek için yazılı mevzuatın yanında ve en önemli faktör, burada çalışanların yönetmedeki anlayışları ve olaylara bakış açılarıdır.
    Dünyanın en güzel kanunları, tüzükleri, genelgeleri, yönetmelikleri olan kurumlarda, idareciler işin ehli ve profesyonel yönetici değiller ise başarılı olmaları imkansız olacaktır. Yapacakları işleri ellerine yüzlerine bulaştıracaklardır.
    Bazen, aynı kurumda,  bir idarecinin değişmesi ile birçok uygulamanın değiştiğini ve idare etme noktasında büyük farklılıkların ortaya çıktığına şahit olmaktayız. Özellikle bazı idarecilerin yazılı mevzuat uygulamalarına bazı keyfilikleri ve kaprislerini ilave ederek yönetme tarzı uyguladıkları ve kendini dev aynasında gördüklerini görüyor ve duyuyoruz.
     Kurumları yöneten idarecilerin, en üst kademedeki çalışanından tutunda,  en alt kademedeki çalışanına kadar koro şefi gibi ahenk ve düzen içinde kurumunu idare etmesi ve yönetmesi büyük bir insan yönetimi başarısının yanında büyük bir özveriyi de gerektirmektedir.
    Kurumunu adeta bir orkestra şefi gibi yönetenler her kesimden taktir almayı hak ederken, etmeyenler ise muhtemelen halk tarafından en kötü şekilde dile getirileceklerdir.
    Örnek olması açısından Batman ‘da ki bir kurumumuzun çalışmalarını dile getirmek istiyorum. Mesleğimiz icabı, birçok kurum ile irtibatlı olmamız ve birçok kurumun işleyiş tarzını da bildiğimiz için BATMAN İŞ KUR Müdürlüğünü çok farklı gördüğümü belirtmek isterim. Elbette ki buradaki amacım diğer kurumları ve yönetim tarzlarını tümden eleştirmek değildir. Sadece burada bir farklılık gördüğümü dile getirmek istiyorum.
    Uzunca bir süredir, çeşitli versiyonlar ile uygulanan iş başı eğitim programları adı altında işverenlere çeşitli şekilde fayda sağlayan, projeleri tarafsız ve başarılı bir şekilde uygulamak ve gerisinde şaibe ve dedikodular bırakmamak büyük bir başarının sonucu olduğuna inanıyorum.
    BATMAN ‘da faaliyet gören işletmelere ulaşmak, ihtiyaçlarını tespit etmek ve bu konuda kendilerine danışmanlık yapmak, işletmelerin mesleki kuruluşları ile diyaloğa girmek ve var olan sorunları birlikte çözme azmi ve gayreti içinde olmak büyük bir yöneticiliğin eseri olduğu sonucudur. 
    İş kur tarafından Türkiye genelinde uygulanan projelerde, ülke genelinde en ön sıralarda yer almak, bu projeleri şaibesiz bir şekilde yürütüp sonuçlandırmak ve bunla yetinmeyip her seferinde daha çok miktarda bütçeleri talep edip işverenlerin hizmetine sunmak büyük bir fedakarlık örneği oluşturmaktadır.
    Birçok kurumdaki olumlu ve olumsuz uygulamalara şahit olma sonucunda, bizi kurumların yönetim anlayışlarını kıyaslama yapma şansı vermektedir. Yüklü miktarda parayı Batman piyasasına ve işverenlerine aktarılmasını sağlamak ve her seferinde biten bütçeyi tekrar tekrar istemek bunun mücadelesini vermek taktir edilmezde ne yapılır? Şimdi birileri bu yazıyı farklı yönlere çekebilirler.
    Şunu en başta belirtmek isterim ki, kurumun en büyük amiri olan müdür bey ile ne tanışmışlığımız ve nede sohbet etmişliğimiz olmamıştır. Bu yazıyı tamamen gördüğüm güzel çalışmaları, kurumun profesyonelce yönetildiğini dile getirme ve en azından diğer bazı kurumlara örnek teşkil etmesi açısından anlatma gereği duyduğumu belirtmek isterim.
    Başarıyı, güzeli taktir etmek, çalışanları motive ettiği gibi daha çok,  topluma ve şehrimize katkı sağlamaları noktasında büyük çaba sarf etmelerine yol açacaktır. Darısı diğer kurumların başına…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
202 gün önce
231 gün önce
331 gün önce
338 gün önce
371 gün önce
392 gün önce
441 gün önce
450 gün önce
511 gün önce
520 gün önce
531 gün önce
772 gün önce
792 gün önce
870 gün önce
891 gün önce
919 gün önce
946 gün önce
1266 gün önce
1269 gün önce
1301 gün önce
1322 gün önce
1356 gün önce
1368 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=