Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

Mesleki Yeterlilik Kurumu

08 Mayıs 2016, 19:11

    Nur topu gibi yeni bir kurum oluşturulmuş ey ahali! Haberiniz var mı? Diye öncelikle sormak istiyorum.
    Adına mesleki yeterlilik kurumu denilen bu kurumun amaç ve görevinin neler olacağına dair açıklama kurumun internet sayfasında şu şekilde belirtilmektedir.
 Ulusal Mesleki Yeterlilik Sisteminin İş ve Eğitim Yaşamına Katkısı Nasıl Olacaktır?
    Ulusal Mesleki Yeterlilik Sisteminin kurulmasındaki temel amaç eğitim ile iş yaşamının nitelik talepleri arasında işlevsel bir bağ kurmaktır. Bu sistem Türkiye’nin küresel ekonomide rekabet edebilmesi için ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlayacaktır. İş dünyasının işgücüne yönelik mevcut ihtiyaçları ve geleceğe dönük eğilimleri, hazırlanmasına katkı sağlayacağı ulusal meslek standartları yoluyla eğitim sistemine yansıyacaktır. Yine eğitim dünyası da, amaçlarından birisi olan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesini bu sistem sayesinde etkin ve esnek bir şekilde gerçekleştirecektir. Bu sistemin en güçlü yönlerinden birisi, hayat boyu öğrenme anlayışını kabul etmesidir. Bu kapsamda herhangi bir eğitim almadan çalışarak beceri edinen bireyleri sahip oldukları becerileri belgelendirmeleri, bireylere farklı meslekler veya sektörler arasında yatay ve dikey geçişleri sağlaması, bulunduğu sektörde ve icra ettiği meslekte ortaya çıkan yeni gelişmeleri esnek bir şekilde mesleğine yansıtabilmesi ve bunu belgelendirebilmesi gibi imkanlar bu sistem sayesinde mümkün olacaktır. DENİLMEKTEDİR.
    Şu aşamada; 48 tane iş grubu bu kapsama alınmıştır. Bu iş grupların hepsi inşaat sektöründeki iş gruplarıdır. Örneğin demirci, kalıpçı, sıvacı gibi meslek grupları bu kapsama alınmıştır.26 Mayıstan sonra bu 48 sektörde iş yapanların mesleki yerlilik sertifikası olmayanları çalıştıran işverenlere yüklü miktarda ceza kesileceği belirtiliyordu. Bu süre yılsonuna kadar uzatıldı.
    Yani gariban bir inşaat işçisi inşaatta çalışmak için mesleki yerlilik belgesi alması gerekiyor. Bu belgeyi, bu amaç ile kurulmuş ve ilgili bakanlıklardan izin almış kurumlardan para karşılığı ve belli bir süre ile işin eğitimi alarak alınacağı belirtilmektedir. Her seferinde mesleki yeterlilik kapsamında olan meslek grubunun genişletileceği belirtilmektedir.
Hangi Mesleklerde MYK belgeleri verilecektir?
    5544 sayılı MYK Kanunun 2. Maddesinde belirtildiği üzere tabiplik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, eczacılık, veterinerlik, mühendislik ve mimarlık meslekleri ile en az lisans düzeyinde öğrenimi gerektiren ve mesleğe giriş şartları kanunla düzenlenmiş olan meslekler MYK Kanunu’nun kapsamı dışında kalmaktadır. Bunların haricindeki bütün mesleklere ilişkin yeterliliklerde MYK belgelerinin verilmesi zaman içinde söz konusu olacaktır. Ancak belgelendirme süreci iş piyasasının öncelikleri, ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda sınav ve belgelendirme kuruluşlarının yetkilendirdikleri mesleklerde belgelendirme yapılabilmekte olup bu mesleklerin sayısı sistemin yaygınlaşmasına paralel olarak artacaktır.
 Sınav ve belgelendirme süreci nasıl 
işlemektedir?
     Sınav ve belgelendirme süreci, belirlenen ulusal yeterliliklerde akredite olmuş ve MYK tarafından yetkilendirilmiş kurum/kuruluşlarca yürütülmektedir. Belgelendirme için gerekli tüm işlemler MYK’nın gözetim ve denetimi altında, ilgili yeterlilikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından yürütülmektedir. Yetkilendirilmiş kuruluşun yapacağı ölçme ve değerlendirme sonucunda belgelendirilmesi uygun olan kişilere MYK Yönetim Kurulu’nun onayı ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri verilmektedir.
    Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için gereken şartlar ise her meslek için geliştirilen Ulusal Yeterliliklerle belirlenmektedir. Buna göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen adaylar ilgili yeterlilikte yetkilendirilmiş personel belgelendirme kuruluşlarından birine başvururlar. Bu konuda yürütülen işlemlerin detayları MYK tarafından çıkarılan Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği ile belirlenmiştir.
    Şu aşamada inşaatta çalışmak isteyen gariban bir vatandaş, öncelikle gidip parası ile bu yeterlilik belgesini alacak ve ondan sonra işveren onu çalıştıracak… Siz bunu ne kadar gerçekçi buluyorsunuz acaba? Ben hiç mi hiç bulmuyor ve gereksiz olduğuna inanıyorum… 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
19 gün önce
119 gün önce
126 gün önce
159 gün önce
180 gün önce
229 gün önce
238 gün önce
299 gün önce
308 gün önce
319 gün önce
560 gün önce
580 gün önce
658 gün önce
679 gün önce
707 gün önce
734 gün önce
1054 gün önce
1057 gün önce
1089 gün önce
1110 gün önce
1144 gün önce
1156 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=