Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

MİLLETVEKİLİ FARKI

16 Mayıs 2016, 18:00

    Uzun bir süredir, BATMAN kamuoyunun şahit olduğu ve yerel basında da sık bir şekilde gündeme geldiği üzere, eski tekel binalarının satışı, ihaleye çıkarılması ve ihale sürecinde olan gelişmeler ve oradaki işletmelerin mağduriyeti gündeme gelmiştir.
    Burada faaliyette bulunan işletmeler, söz konusu yerlerin kendilerine satılması konusunda gerekli tüm girişimlerde bulunmuş ve bağımsız eksperlerce çıkarılacak değer üzerinden kendilerine satılması konusunda hiç tereddüt etmeden alıcı olduklarını defalarca deklere ettiklerini gördük.
    Ancak, tesisler özelleştirme idaresine devir edildikleri için, özelleştirme idaresi tarafından 3 sefer ihaleye çıkarılmasına rağmen herhangi bir sonuca bağlanamadı. Buda; işletmeler açısından belirsizliğe ve önlerini görmemelerine neden olmakla birlikte, işlerini büyütüp geliştirme noktasında tereddütler yaşamalarına, daha fazla istihdam yapmalarına engel olmaktadır.
    Kanımca, işin en üzücü tarafı şudur. Gayrimenkul değeri açısından, öyle ahım, şahım denilebilecek herhangi bir değeri olamayan, yani hava alanına bitişik olup hava manya kapsamında olan, NATO boru hattının geçtiği için yüksek bina yapımına hiçbir zaman izin verilmeyecek bir yere yüksek miktarda yerli şirketin alıcı olarak ihaleye katılmış olmasıdır.
    Buradaki işletmelerde, binin üzerinde işçi çalıştırılmakta ve her bir işletmenin ayrı ayrı BATMAN ekonomisine en az yıllık 2.000.000,00 milyon tutarında bir katma değer sağladıklarını düşündüğümüzde, özellikle yerli firmaların ihaleye katılarak varlıkların değerinin yükselmesine neden olmaları çok üzücü olmuştur.
    Konun önemi açısından benzer bir olayı örnek vermek istiyorum. Olayın gerçekleştiği ilin ismini vermek istemiyorum. Orta Anadolu’nun bir ilinde faaliyet gösteren Batmanlı işletmeye, orada tekstil faaliyetinde bulunan bir firma borçlanır. Daha sonra bu firma, borcunu ödeyemez duruma gelir ve tesisini Batmanlı hemşerimiz olan firmaya devir eder. Hemşerimiz tekstil işinden anlamadığı için buradaki makineleri satma kararı alır. Ancak; bu tesiste 100 yakın işçi çalıştığı için bunu duyan bu ilin ticaret odası başkanından tutunda valisine ve diğer tüm ilgililere kadar, tesisin kapanmaması için hemşerimizden ricacı olup kendilerine tüm destekleri sunacaklarını vaat ederler. Bunun üzerine Hemşerimiz olan firma sahibi, bunların ricasını kırmaz ve hayatında hiç yapmadığı bir işi yapmak durumunda kalır.
    Bu hadiseyi dinlediğimde, gerçekten de çok duygulandım ve oradaki idarecilerin bu özverilerini taktirle karşıladım. Şimdi; Batman’da 1000’in üzerinde işçi çalıştıran ve Batman ekonomisine bir can suyu gibi hayat veren bu işletmelerin elindeki tesislerin satılarak bu işçilerin işsiz kalmalarına sebep olabilecek bir hadise karşısında maalesef herkes sus pus durumda. Konu ile ilgili olarak daha önce diğer siyasilere gerekli bilgilendirmeler yapıldığı halde hiç kimse ilgilenmedi… İlgilenmiş olsa bile sonuç anlamında ilgilenilmediği sonucunu çıkarmak hiçte yanlış olmayacaktır.
    Ancak; burada faaliyet gören işletme sahiplerinin de ifade ettikleri gibi, şu ana kadar en samimi desteği ve ilgiyi Sayın Ataullah Hamidi’den gördüklerini ve onun devreye girmesi ile bu işin mutlaka kendi lehlerinde  mutlu son ile biteceğine dair inançlarının artmış olması, ortaya milletvekili profilinin ne kadar
    Önemli olduğu sonucunu bir kez daha ortaya çıkardığına şahit oluyoruz. Çünkü ağırlığı ve profili yüksek insanların el atacağı hadiseleri çözme konusunda olan inanç her zaman yüksek olmuştur.
    Zaten Hamidi ailesinin, daha evvel Batman’a kattıkları değerler, yapmış oldukları iyi işler, bundan sonrada daha iyi işler yapabileceklerinin teminatı olarak değerlendirmek yanıltıcı olmayacaktır.
    Her dönemde iktidar milletvekiline sahip olmuş olan Batman halkının beklentisi, bu sefer daha büyüktür. Geçmiş dönemlerde Ak parti içinde yer almış iktidar milletvekillerinin yapmış oldukları ile Sayın Hamidi’nin yapmış ve yapacağı işler noktasındaki beklenti çıtası Hamidi lehine daha çok yüksektir.
    Çünkü halkta; sayın vekilin el atacağı işleri sonuçlandırma kapasitesinin daha önceki sayın vekillere oranla kat ve kat üzerinde olduğu inancı hakimdir. Zaten şu kısa sürede yaptıkları bunun bir kanıtıdır. SELAM VE DUA İLE…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
4 gün önce
16 gün önce
27 gün önce
30 gün önce
55 gün önce
297 gün önce
326 gün önce
426 gün önce
433 gün önce
466 gün önce
487 gün önce
536 gün önce
545 gün önce
606 gün önce
615 gün önce
626 gün önce
867 gün önce
887 gün önce
965 gün önce
986 gün önce
1014 gün önce
1361 gün önce
1364 gün önce
1396 gün önce
1417 gün önce
1451 gün önce
1463 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=