Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

GENÇ GİRİŞİMCİLERE GÜZEL BİR DESTEK

29 Mayıs 2016, 16:17

    Seçim vaatleri arasında olan hususlardan bir tanesi de gençlere yönelik olarak yapılacak destekleri içeriyordu. 
    Kendi işlerini kuracak olan gençlere hem vergi avantajı sağlanacak hem de sigorta desteği sağlanması konusunda çalışma yapılacağı taahhüt edilmişti.
    Kendi işlerini kuracak gençlere sağlanacak vergisel destekler ile ilgili olarak gerekli yasal düzenleme 10.02.2016 tarihi itibari ile hayatta geçti.
    MÜKERRER MADDE 20 – Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı, aşağıdaki şartlarla gelir vergisinden müstesnadır. DENİLMEKTEDİR.
    Tabi bu desteklerden faydalanabilmek için bazı şartları zamanında yerine getirmiş olma mecburiyeti vardır. Bunlar;
    a) Ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilmiş,
    b) Mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış, tam mükellef gerçek kişiler yararlanır.
    (2) Birinci fıkrada belirtilen kişilerin istisnadan yararlanabilmeleri için aşağıda belirtilen şartları taşımaları zorunludur.
    a) İşe başlamanın kanuni süresi içinde bildirilmesi.
    1) Mükelleflerin söz konusu istisnadan faydalanabilmeleri için işe başlamayı kanuni süresi içerisinde bildirmeleri gerekmektedir. İşe başlamanın kanuni süresi içerisinde bildirilip bildirilmediği hususu, 4.1.1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri çerçevesinde tespit edilir.
    2) İşe başlama bildiriminin Vergi Usul Kanununda yer alan süre içerisinde yapılmaması durumunda, söz konusu istisna hükmünden yararlanılamaz.
    b) Mükellefin kendi işinde bilfiil çalışması ya da işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi.
    1) İstisnadan yararlanılabilmesi için mükellefin kendi işinde bilfiil çalışması veya kendi işinde bilfiil çalışmadığı durumlarda ise işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi gerekmektedir.
    2) Bir şahsın kendi işinde bilfiil çalışması, işinde ve bu işin gerektirdiği konularda fikri ve bedeni bir mesai sarf etmesidir.
    3) İşte bilfiil çalışılmasa dahi iş sahibi tarafından işin sevk ve idaresinin kendi elinde tutulması, işin yürütülmesiyle ilgili kararların alınması, planlanması veya denetiminin yapılması gibi durumlarda da istisna şartı ihlal edilmiş olmaz.
    4) Kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi şartını sağlayan mükelleflerin, faaliyetin yürütülebilmesi için çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırması istisna şartını bozmaz.
    5) Seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici sürelerde fiilen işin başında bulunulmaması halinde de söz konusu şart ihlal edilmiş olmaz.
    (3) Genç girişimcilerde kazanç istisnasında, özellikli durumlara ilişkin hususlar şunlardır:
    a) Faaliyetin ortaklık olarak yürütülmesi.
    1) Adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmak suretiyle faaliyette bulunan mükellefler de ayrı ayrı istisnadan yararlanabilir. Bu durumda mükelleflerin istisnadan yararlanabilmeleri için tüm ortakların ayrı ayrı istisna şartlarını taşımaları gerekmektedir. Ortaklardan herhangi birinin istisna şartlarını taşımaması halinde, diğer ortaklar da istisnadan faydalanamaz.
    Yararlanılacak istisna tutarı ise şöyledir; İstisna, her vergilendirme döneminde yıllık 75.000 Türk lirası olarak uygulanacak olup bir vergilendirme döneminde istisna tutarının altında kazanç elde edilmesi durumunda ise istisnadan yararlanılmayan tutar ertesi yıla devredilmez.
    Örneğin 1.01.2016 tarihinde ayakkabı satış faaliyetine başlayan ve istisnadan yararlanma şartlarının tamamını taşıyan ALİ’ nin, 1.10.2016-31.12.2016 tarihleri arasında elde ettiği ticari kazancı 50.000 Türk lira olsun. ALİ ‘nin, 2016 yılında yararlanabileceği istisna tutarı 50.000 Türk lirası olup kalan tutar olan 250.000 Türk lirası ertesi yıla devredilemeyecektir. Şeklinde olacaktır.     
    HAYDİ, GENÇ İŞSİZLER…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
202 gün önce
231 gün önce
331 gün önce
338 gün önce
371 gün önce
392 gün önce
441 gün önce
450 gün önce
511 gün önce
520 gün önce
531 gün önce
772 gün önce
792 gün önce
870 gün önce
891 gün önce
919 gün önce
946 gün önce
1266 gün önce
1269 gün önce
1301 gün önce
1322 gün önce
1356 gün önce
1368 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=