Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

KAFELER ŞEHRİ

12 Haziran 2016, 17:59

    Bilmem sizlerinde dikkatini çekmiş midir? Batman’ın en meşhur caddesi olan Diyarbakır caddesinde ve bu caddeye paralel olan caddeler, ara sokaklarda bulunan binaların alt katları veya üst katlarında her gün yeni yeni kafelerin açıldığını görmekteyiz.
    Son zamanlarda Türkiye geneli olmak üzere, özellikle bölgemizde kargaşanın baş göstermeye başladığı bir dönmede, özellikle keyif çatmak için gidilen bu yerlerin her gün Batman’da açılıyor olması beni hayretler içinde bırakmıştır.
    Bu tür yerlerin açılıyor olması, Batman’da bilinmeyenin üzerinde bir ekonomik gelişmeyi mi, vurdum duymaz bir insan kitlesini mi, keyfine düşkün bir milleti mi, yoksa canından bezmiş sıkıntısını bir yerlerde giderme ihtiyacı olan insanların olduğu bir toplum olduğumuzu kestirmek inan ki çok zor olduğunu düşünüyorum.  
    Görünürde ekonominin çok iyi gittiğini söylemek bence çok mümkün değildir. Tüm veriler ve gelişmeler bunu göstermekte. Ekonominin iyi olmadığı veya kötüye gittiği dönemlerde, insanları mutlu ve keyifli görmek pek mümkün olmaz herhalde… Geriye keyfine düşkün ve para harcamasını seven bir kitlemizin olduğu sonucu kalıyor. Bunun yanında genç bir nüfusun olmuş olmasını da buna büyük bir katkının sunduğunu ilave edersek, şunu söyleyebiliriz herhalde… Ne olursa olsun keyfinden ödün vermeyen büyük bir kitlemizin olduğu gerçeği ile baş başa kalıyoruz… Ne diyelim inşallah öyledir.
    Bir çoğunuz başka şehirlere gitmiş görmüşsünüzdür. Gerçektendi nüfusuna oranla, Batman kadar bu tür mekanların olduğunu gördünüz mü? Gerçi bu tür yerlerin fazla olması ve gençliğin buralarda mutlu bir şekilde zamanını geçiriyor olmasına diyecek bir sözümüz olamaz. Ancak bu gençlik bu kadar zamanı ve çalışmadan geçen bir ömrü buralarda heba etmeye hakkı var mıdır? Bence yoktur. İşsizliğin olduğundan bahisle, sürekli şikayet edilen bir yerde, gençlerin işsiz ve iş olmadığı iddiası ile çalışmadığı ve çalışmadan zevki sefa sürdürüyor olması yada oluyor aldatmacası içinde olması geleceğimiz için ne kadar endişelenmemiz gerektiği sonucunu çıkarmıyor mu?
    Çalışmadan, üretmeden geçen bir ömrü heba etmek cife köşelerinde zaman harcamak, ileriki yıllarda hepsinin yüzüne bir tokat gibi çakılacaktır. Gerçek anlamda emek veren üreten bir insana niye eğleniyorsun demek kadar yanlış bir şey olamaz. Hiç bir şey yapmadan sadece evin bütçesinden eğlenip bu tür mekanlara takılıp para harcamak kadar yanlış bir şeyde olamaz herhalde… İnsanlar hak ettikleri gibi yaşamayı bilmelidirler. Gerçektendi bilmediğimiz ve algılamadığımız derecede Batman gelişmiş ve bundan habersiz isek buda bizim ayıbımız olsun. 
    Bazıları bize kızabilir ama bu kadar bariz bir sosyolojik gelişmeyi görmemek ve bunu dile getirmemek olmazdı herhalde…
    Parası olan yesin buna diyeceğimiz bir şey olmaz… Yiyin gençler gün sizin gününüz… Sözümüz sadece hak etmediği gibi yaşanlaradır...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
22 gün önce
122 gün önce
129 gün önce
162 gün önce
183 gün önce
232 gün önce
241 gün önce
302 gün önce
311 gün önce
322 gün önce
563 gün önce
583 gün önce
661 gün önce
682 gün önce
737 gün önce
1057 gün önce
1060 gün önce
1092 gün önce
1113 gün önce
1147 gün önce
1159 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=