Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

HER ŞERDEN BİR HAYIR VARDIR

18 Temmuz 2016, 01:19

Evet,bizler millet olarak gerçektende her şerden bir hayrın doğduğuna hep inanmışızdır.Bu son menfur darbe girişimi sonucunda, sayın Cumhurbaşkanı RECEP TAYİP ERDOĞAN’nın dediği özere, bu şerden de bir hayır çıkacağına inanıyor ve sonucunda ne gibi hayırın doğacağı merakı ve beklentisi içine girmiş durumdayız.
Bu alçakça harekete kalkışanların TÜRK toplumunun demokrasiye ve milli iradeye ne kadar bağlı olduklarını bilmeyecek kadar akılsız olmaları ve bunun sonucunda bu rezilce teşebbüste bulunmaları ,aslında kendilerinin halktan ne kadar kopuk ve bi haber yaşadıklarının bir sonucu olduğunu düşünüyorum.Devletini ve milletini korumakla görevli olanların ,halkın sahip olduğu hissiyattan bu kadar habersiz olmaları aslında sayın cumhurbaşkanın dediği özere belkide bu millet için hayırlı olmuştur.Toplumun bağrından çıkan bu orduyu yönetenlerin bu kadar gaflet içinde olmaları kendileri açısından ne kadar acınacak halde olduklarının bir ispatıdır.
Her ne kadar ,TÜRK toplumu zaman zaman bazı olumsuz badireler ile karşılaşmışsada, Türk toplumunun demokrasiyi tüm benliği ile kabul ettiği görülmüştür.Ülkemizde bağımsız seçimler olmakta ve halk istemediğini seçimler yolu ile değiştirme imkanına sahiptir.
Ne olursa olsun, TÜRK toplumunda, en sakat demokrasinin bile darbelerden daha iyi olduğu düşüncesi  hakimdir.Ülkemizin tarihsel geçmişi ve bulunduğu coğrafi konumu itibari ile demokrasi alanında bazı konularda  açığı olmuş olabilir.Yalnız bu açık hiçbir şartta darbeyi gerektirmez ve buna bu halk müsaade etmez.Çünkü bu millet daha önce yaşamış olduğu darbelerden çok çekmiş ve bunun bilincide olmuştur.Bu gafiller işte bunu kavrayamayacak kadar gaflet ve delalet içinde girmiş vatan evlatlarının kanının akmasına neden olmuşlardır.Elbetteki herkes aynı şeyleri destekleme ve savunma durumunda değildir.Yalnız şiddete baş vurmadan mevcut anayasal kurallar çerçevesinde herkes yaşamayı öğrenmeli ve bunu kabullenmelidir.
Bu kalkışmadan doğabilecek hayırı kendi açımsan şu şekilde sıralayabilirim.
1-Her ne pahasına olursa olsun ,farklı görüşlerde olsalar bile ,TÜRK  halkının demokrasi konusunda ve demokrasinin vaz geçilmezliği anlamında tek yürek olabilmiştir.Bunun en iyi örneği farklı görüşlerde olan meclisteki 4 partinin birlikte hareket ederek ortak metne imza atmış olmaları olmuştur.
2-Bundan sonra, hiçbir aklı evvelin bir daha böyle bir hainliğe kalkışma olasığı çok hemde çok azalmıştır.
3-En zor durumlarda bile ,milleti idare edenlerin sağ duyularını kaybetmedikleri ve cesaret ile görevlerinin başında olmaları, ilerde tarihe geçecek nitelikte bir örnek teşkil etmiştir.
4-Halkın demokrasiye olan bağlılığı tam anlamı ile tescil edilmiş,demokrasiden geriye hiçbir şartın kabul edilmeyeceği anlaşılmış bunu canları pahasına bile savunabilecekleri ortaya çıkmıştır.
5-Basının bir bütün olarak iyi bir sınav verdiği sonucu ortaya çıkmıştır.
6-Bazı ufak çatışmalar olsa bile ülkenin güvenlik güçlerini hiçbir güç ve kudrettin karşı karşıya getiremeyeceği ortaya çıkmış ,güvenlik güçleri  bir birleri ile kuçaklaştıkları görülmüştür.
7-Tüm bunlara rağmen ekonomide anormal bir gelişme olmamış buda ekonominin iyi olduğu sonucu çıkmaktadır.
Aslında dahada uzatmak mümkün…Yalnız bu millet hiçbir şartta demokrasiden ödün vermeyeceğini bir kez tüm dünyaya göstermiş ve bunu kanıtlamıştır.ALLAH bu millete tekrardan böyle bir zorunluk ile bırakmasın diyor yaşasın DEMOKRASİ şiarı ile herkesi selamlıyorum….

 

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
202 gün önce
231 gün önce
331 gün önce
338 gün önce
371 gün önce
392 gün önce
441 gün önce
450 gün önce
511 gün önce
520 gün önce
531 gün önce
772 gün önce
792 gün önce
870 gün önce
891 gün önce
919 gün önce
946 gün önce
1266 gün önce
1269 gün önce
1301 gün önce
1322 gün önce
1356 gün önce
1368 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=