Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

BİREYSEL EMEKLİLİK İŞİ TUTAR MI?

01 Eylül 2016, 00:02

Hükümet yurt içi tasarrufları artırmak için 45 yaş altı sigortalı çalışan tüm işçileri zorunlu olarak bireysel emeklilik kapsamına aldı.Yani mevcut sigortalı çalışanlar ile yeni işe girişi olacak olanlar ,mecburen  çalıştıkları şirketlerin anlaşma yapmış oldukları emeklilik şirketleri ile sözleşme imzalayacaklar.
İşverenler çalışanlardan brüt sigorta matrahlarının %3 kadar bireysel emeklilik kesintisinini çalışanların maaşlarından kesip ,kestikleri  meblağı bireysel emeklilik şirketlerine ödemek zorundalar.Bir anlamda işverenler bunca yoğun bürokratik işler ile uğraşırlarken yeni bir zorunluluk ile karşı karşıya bırakıldılar.
Günümüzde, bu zorunluluğu, yüzünün akı ile yerine getirebilecek kaç tane orta düzeyli şirket vardır acaba?Geçende başka bir yazımda da yine belirmiştim.Bu tür kanun,yönetmelik ve genelgeleri hazırlayan bürokratlar her biri yüksek derecede maaşlar almakta ve piyasanın koşullarını tam anlamı ile haberdar olduklarını söylemek zor gibi geliyor.Çünkü bazen mantığı zorlayıcı düzeyde uygulamalar hayatta geçirilmeye çalışılıyor.
Şimdi o kadar işveren varki, işçilerinin maaşlarını zamanında ödeyemiyor.Ancak bireysel emeklilik mecburiyeti ile her ne kadar işçisine maaş ödeyemeyecek durumda olsalar bile ,bireysel emeklilik kesintilerini belirtilen yasal süre içerisinde özel emeklilik şirketlerine aktarmaya mecbur bırakıldılar.Zan ediliyor ki işverenlerin çoğu işçilerine zamanında maaş ödüyor.Batman özelinde düşündüğümüzde bunun hiçte öyle olmadığına şahit olmaktayız.
İşin tek sevindirici yanı ise, mecburi kapsama alınma ile birlikte cayma hakkının da olmasıdır. Burada akla gelen şu: Çalışalar ben bunu imzalamam derse ne olacak?
Şimdi daha önce söylediğim gibi yeni sisteme katılım zorunlu. Daha doğrusu zaten otomatik olarak katılıyor çalışan…Yani imzalamak zorunda!Otomatik katılım zorunlu olduğundan çalışan mutlaka bir kez katılacak. Zira tüm çalışanlar kanun hükmü gereğince otomatik olarak emeklilik planına dâhil ediliyorlar.Çalışan istemiyorum derse sözleşmeye imza attığı anda ondan bir de cayma dilekçesi alınacak.İşçi hem sözleşmeye imza atıp katılacak, hem de ayni anda  cayma dilekçesi verecek…
Cayma hakkını kullanan çalışanın en az bir ay bireysel emeklilik primi kesilecek. Ama bu bir aylık kesinti çalışana on gün içinde emeklilik şirketince iade edilecek…Yok, eğer cayma hakkını kullanmaz ise aydan aya maaşından brüt tutarın %3 kadar kesinti yapılmaya devam edilecek…
Şunu belirtelim, ilk sözleşme imza aşamasında çalışan, otomatik katılıma ilişkin emeklilik sözleşmesinde belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını işverenden talep edebiliyor. Bunu isterse onun için de dilekçe alınacak.
Sözü fazla uzatmak istemiyorum.Çalışanların BES sistemine mecburi bırakılmaları pek tutmayacağı gözüküyor.Olan yine işverene olacak ve gereksiz bir sürü prodüsürle  karşı karşıya gelecektir.Dediğim gibi ,işçisinin maaşlarını zamanında ödemekte zorlanan işverenlerin bu uygulamaya katılan yada katılmak isteyen işçiye sıcak bakmayacaklarını düşünüyorum.Aynı şekilde işçilerinde bunu rahatlıkla kabullenebilecekleri konusunda da çok büyük şüphelerim var.Aslında tüm işverenlerin mecbur  bırakılması yerine, belli kriterlere sahip firmalarda çalışanlar için getirilmesi daha uygun olacağı görüşündeyim.Kurumsallaşmamış ,muhasebe sistemi olamyan zar zor çarkını döndürebilen KOBİ lerin bu yükün altından kalkabileceklerine inanmıyorum.Bu mayanın tutmayacağı en kısa sürede görülecek herhalde…Sanki bu mecburiyet  yasası YA TUTARSA mantığı ile hazırlanmış gibi…BAKALIM GÖL MAYA TUTACAK MI?

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
140 gün önce
169 gün önce
269 gün önce
276 gün önce
309 gün önce
330 gün önce
379 gün önce
388 gün önce
449 gün önce
458 gün önce
469 gün önce
710 gün önce
730 gün önce
808 gün önce
829 gün önce
857 gün önce
884 gün önce
1204 gün önce
1207 gün önce
1239 gün önce
1260 gün önce
1294 gün önce
1306 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=