Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

TÜRKİYE’DE SPOR…

30 Temmuz 2017, 18:12

Dünyanın tümünde olduğu gibi ülkemizde de insanlar farklı spor dallarına ilgi göstermekte ve dikkatle takip etmektedirler.Ülkemizdeki en popüler spor dalı futboldur.Futbola büyük paralar harcanmakta ve yüksek miktarda devlet desteği verilmektedir.Örneğin, bir çok kez vergi yapılandırmaları  ile futbol kulüplerin borçları  silinmekte yada cüzi miktarlara indirildiğini gördük.
Kuruluş yapıları itibari ile dernek statüsünde olan bu kurumların , başarısız idareci ve yöneticilerinin  ceremesini devletin sırtına yüklenmesini adil ve vicdani bulmuyorum şahsen...
Türkiye’de futbol ile ilgili olarak oyunu oynayan futbolculardan çok, teknik direktör ve antrenörlerin konuşulduğu ,elde edilen başarı veya başarısızlıkta onların payının daha çok olduğu kanısı ve duygusunun hakim olduğu  görülmektedir.Neden derseniz?Onlara verilen ücretler ve başarı yada başarısızlıkta oluşturdukları gündem bunu göstermektedir.Günümüzde bazı teknik adamlara o kadar yüksek ücretler veriliyor ki insanın vicdanı adeta çatlatmakta ve insanı kahr etmektedir.Belki de hiçbir ülkede Türkiye’deki gibi Teknik adamlara  yüksek ücretler ödenmemektedir.
Şahsen, futbol gibi spor dallarında asıl başarı veya başarısızlığın % 90 nın oyunu oynayan oyuncularda olduğunu düşünüyorum.Eğer oyuncular kaliteli değilse dünyanın en ünlü adamı gelsin ,onları çalıştırsın, hiçbir sonucu değiştirmeyecektir.
Fi tarihinde  Galatasaray’ın  UEFA kupasını  aldığı dönemde  takımı çalıştıran şahıs ,o gün bugün hep gündemde ve her seferinde en büyük paralar ile Milli takımın başına getirildiğini görüyoruz.Milli takımın başına, yanılmıyorsam iki sefer getirilmiş ve olumlu bir başarı elde ettiğini görmedik. UEFA kupasının alındığı dönemdeki futbol takımı kadrosu mu ,kupanın alınmasında çok pay sahibi yoksa, çalıştırıcı FATİH TERİM  mi olduğu ,o dönemin kadrosunu hatırlayan ve futbolu iyi takip edenlerin vicdanına soruyorum.Eğer teknik adam önemli idiyse, neden uzunca bir süre takım çalıştıran teknik çalıştırıcı  hiçbir başarı elde edememiştir? Eğer teknik adamın rolü çok önemli olmuş olsaydı ,o tarihten günümüze aynı şekilde başka başarılar elde etmesi gerekmiyor muydu?
Yine başa dönecek olursak ,futbolda asıl önemli olanın futbol takımının kadrosu olduğunu tekrar ediyor ve teknik adamlara yüksek miktarlarda ücret ödenmesini çok anlamsız bulduğumu ifade etmek istiyorum.Fatih TERİM son zamanlarda basın gündemine futbol başarısı yerine mekan basma olayı ile gündeme geldi.Olaydan sonra yaptığı basın açıklamasında kendi hatasını örtme kamuflajı olarak 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNE  atıf yapması olayı başka yönlere çekmesi tamda bir suçluluk psikolojisinin daniskasını ifade ediyordu.
Davranışları ve tavrı kibir kokan , uzunca bir süre hiçbir başarı elde edememiş teknik adama dünyanın en çok para kazanan teknik çalıştırıcı  unvanını kazandıran dünya sıralamada en çok ücret alan teknik çalıştırıcı olmasını sağlayan federasyon yöneticilerine ne demeli peki?Şehit edebiyatı yapan FATİH TERİM sözleşmesinin fesih edilmesi karşılığı ne kadar ücret alacağını biliyor musunuz? 3,5 milyon EURO….Alın size sayın futbol severler….EY AHALİ…Bunun hesabını siz yapın artık.
Bir diğer üzücü olay da TRT nin TV Programlarında futbolu konuşmak için verilen ücretler var ki oda ayrı bir hikaye.Futbol oynanmış ,iş bitmiş, adamlar çıkıp şöyle olsaydı böyle olurdu,topu o dakikada atsaydı gol olurdu,yok öyle yapmasaydı şöyle olmazdı  gibi haşa, ALLAH ın takdir hakkına bile müdahale edici bir tarzda ifadeler kullanmaları ve milyonlarca insanın her akşam bunların boş avazlarını dinliyor olması kadar acı bir şey yok gibi…Neyse çok uzatmayayım bence…Aslında her şeyi hak ediyoruz…. YA SİZCE?

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
22 gün önce
122 gün önce
129 gün önce
162 gün önce
183 gün önce
232 gün önce
241 gün önce
302 gün önce
311 gün önce
322 gün önce
563 gün önce
583 gün önce
661 gün önce
682 gün önce
710 gün önce
737 gün önce
1057 gün önce
1060 gün önce
1092 gün önce
1113 gün önce
1147 gün önce
1159 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=