Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

BANKA KREDİ SİCİL AFFI

17 Ağustos 2017, 17:57

Esnafların ticari faaliyetlerinde yaşadıkları problemlerin giderilmesi ve kendilerini de geliştirebilmeleri için atılan adımlar sonrasında, kişilerin en çok bankalardan yana problem yaşadığı görülmektedir. Geçmiş dönemlerde yaşanan kredili ürün sorunlarından dolayı kara listeye girmiş olan esnaflar, bankalardan finansman sağlayamadıklarından dolayı işlerini büyütememekte ve ekonomik açıdan da sorunlar yaşamaktadırlar. Binlerce esnafımızın yaşadığı bu problem yalnızca ticari işlemleri değil, bireysel banka müşterilerinin de en fazla yakındığı konulardan birisidir. Çünkü, esnaflarımız kadar bireysel banka müşterileri de bankalar ile problem yaşamış ve kara liste kayıtları oluşmuştur. Bu gibi durumlara son vermek adına yapılan çalışmalar, 2017 yılının başlarında olumlu bir şekilde sonuçlanmış ve şuan herkes tarafından araştırılan sicil affı için ne yapmalıyım konusunu ortaya çıkarmıştır.

27 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kredi sicil affı ile birlikte, yalnızca esnafların değil, kara listeye giren tüm banka müşterilerinin banka sicillerini temizlemelerinin önü açılmıştır. Yayına geçmesinin ardından büyük yankı uyandıran bu durum, beraberinde uygulanması ve kabul edilmesi gereken bazı şartları da beraberinde getirmiştir. Bu şartlar ve sicil affı için ne yapmalıyım diye merak edenlere, kredi sicil affı detaylarını şu alt başlıklar ile özetleyebiliriz.

 

Kredi Sicil Affı Şartları Nelerdir?

 

Sicil affı için ne yapmalıyım diyenler, öncelikle banka sicillerini sorgulamalıdırlar. Hangi bankadan ve hangi borçlarından dolayı bankaların kara listeye girdiğini merak edenlerin, Findeks sistemi üzerinden oluşturacakları ve 9 TL karşılığında öğrenecekleri Findeks Risk Raporları, yeterli olacaktır. Hangi bankadan ceza aldığınızı ve bankadan alınan cezanın da ne zaman kayda geçtiğini öğrendikten sonra, doğrudan bankanıza gitmelisiniz. Resmi Gazete’de belirtilmiş olan şartları dikkate aldığımız zaman, iki tane şartın kesinlikle taşınması gerektiğini belirtmeliyiz. Bu şartlar şu şekildedir.

· Sicil affı detaylarının yer verildiği Resmi Gazete bildirisinin yayınlandığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde, ceza aldığınız borcunuzun ödenmiş olması ya da sicil affı başvurusu sırasında borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir.

· Resmi Gazete bildirgesinden itibaren 6 ay geçerli olacak sicil affında, borç ödenmemiş ya da ödenemeyecek durumda ise, toplam borcun bankalarca yapılandırılması gerekmektedir.

Bu iki şart kişiler tarafından taşınıyorsa, sicil affı için başvurular değerlendirmeye alınacaktır. Tıpkı ilk etapta hangi bankadan ceza aldığınızı sorguladığınız gibi, başvuru sonucunuzun da olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığını, Findeks siteinden yapacağınız sorgulama ile öğrenebilirsiniz. 

 

Kredi Sicil Affının Kapsamı Nedir?

 

Kredi sicil affının kapsamına baktığımız zaman, olumsuz banka siciline sahip olanların Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunan olumsuz sicil kayıtlarının silinmesi karşımıza çıkacaktır. Burada kara listeye girmenize neden olmuş borcun krediden mi yoksa kredi kartından mı kaynaklandığına dair herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Şartlar içerisinde bulunan iki maddeye baktığımız zaman kredi ve kredi kartı ürünlerinde borcun ödenmesi ya da tamamının yapılandırılması yeterli olmaktadır. Fakat, bankalarda ödenmeyen senetlerden dolayı yapılan protesto işlemleri sonrasında da kara listeye girildiği bilinmektedir. Bundan dolayı, banka sicilinizi olumsuz yönde etkileyen bir senet protestosu işlemi varsa, bunun için de bankaya başvuruda bulunabilirsiniz.

Sicil affı için ne yapmalıyım diyenler, senetlerden dolayı bu aftan faydalanmak istiyorsa, senet borcunun kesinlikle ödenmiş olması gerekmektedir. Buna ek olarak, birden fazla bankaya olan borçtan dolayı kara listeye girme durumu söz konusuysa, anlaşma yapacağınız banka ile kredi borcu transferi işlemi başlatabilirsiniz. Bu sayede borçlarınızın tamamını tek bir bankadan alacağınız kredi ile ödeyebilecek ve yapılandırma şartını eksiksiz bir şekilde yerine getirmiş olacaksınız.

 

Kredi Sicil Affından Sonra Kredi Alınır Mı?

 

Kredi sicil affıyla birlikte, şartlar yerine getirilmesi halinde bireylerin olumsuz geçmiş borç kayıtları silineceğinden dolayı, yeni bir bankacılık hizmeti alınmasının önü açılmış olacaktır. Fakat, sicil affından başvuru yapan herkesin bu şekilde hizmet alacağı ya da anında hizmet alması mümkün olmayacaktır. Eğer sicil affı başvurunuz olumlu sonuçlanmış ve Findeks Risk Raporu’nda takibe düşmüş bir ceza görünmüyorsa, kredi notunuza bakmalısınız. Eğer bankalardan kredi ve kredi kartı alabilmek için yeterli bir kredi notuna sahipseniz, ancak bu şekilde hizmet alabilirsiniz.

Genel olarak sicil affı için ne yapmalıyım diye merak edenlerin bilmesi gerekenler bu alt başlıklar ile özetlenebilir. Başvuru yapacak kişilerin, söz konusu sicil affının yalnızca 6 ay geçerli olduğunu kesinlikle unutmaması gerekmektedir.HADİ HAYIRLISI DİYELİM….

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
4 gün önce
16 gün önce
27 gün önce
30 gün önce
55 gün önce
297 gün önce
326 gün önce
426 gün önce
433 gün önce
466 gün önce
487 gün önce
536 gün önce
545 gün önce
606 gün önce
615 gün önce
626 gün önce
867 gün önce
887 gün önce
965 gün önce
986 gün önce
1014 gün önce
1041 gün önce
1361 gün önce
1364 gün önce
1396 gün önce
1417 gün önce
1451 gün önce
1463 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=