Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

YENİ EVLENENLERE ÇEYİZ YARDIMI…

20 Eylül 2017, 17:52

Günümüz  gençliğinde evlilik müessesinin  önemsenmediği ,  evlenmeden ziyade daha çok dost hayatı adı altında birlikteliklerin olduğu  ve bu  uygulamanın her geçen gün toplumda ilerlediği gözlenmektedir.
Hükümet gençlere  evlendirmeyi cazip kılmak için bir adım atmış olup evlenenlere  çeyiz yardımız adı altında destek sunmaktadır.Ancak gençlerin çeyiz yardımı alabilmesi için bazı şartlar mevcuttur.
Çeyiz yardımı ve buna yapılacak devlet katkısı  6637 sayılı Kanun ile yasalaştı.Peki, mevcut haliyle çeyiz hesabı ve devlet katkısı uygulaması nasıl işleyecek? Ayrıntılı olarak açıklayalım.

Çeyiz Yardımı Kimlere Verilecek?
Devletin vereceği çeyiz yardımından yararlanmak için öncelikle Türk vatandaşı olmak gerekiyor.
Mavi Kart sahibi olanlar, yani doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve üçüncü dereceye kadar olan altsoyları da çeyiz yardımı hakkından yararlanabiliyor.
Sistemde ikamet esası olmadığı için yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da çeyiz yardımı alabilecek.
Ancak, çeyiz hakkından faydalanabilmek için 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğinizi yapmanız gerekiyor.
Dahası sisteme bir çeyiz hesabı açtırmış olmanız da zorunlu.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılacak?
Çeyiz hesabı sistemine girmek için ülkemizde kurulu bulunan mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırmanız gerekiyor.Ayrıca çeyiz hesabı yalnızca Türk Lirası cinsinden olmalı.
Son olarak, bankada hesap açtırmanız yetmiyor, çeyiz hesabı sisteminde asgari olarak 3 yıl boyunca kalmanız gerekiyor.Hesaba ne kadar yatıracağınız size kalmış, ama alacağınız devlet yardımı hesapta ne kadar fazla biriktirirseniz o kadar yüksek olacak.

Devlet Katkısı Ne Kadar, Nasıl Talep Edilecek?
27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapan ve daha önce çeyiz hesabı açtırmış olan kişilerin devletin çeyiz yardımından faydalanma hakkı olacak.Bu durumdaki kişiler evliliklerini müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde çeyiz hesaplarına Devlet katkısı ödeniyor.Devlet katkısı ödemesi hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20’sini ve azami 5.000 Türk Lirasını geçememekte.
Devlet katkısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten (bir kerede) karşılanacak ve hak sahibine hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek.
Hak sahipliğinin tespitinden ve aktarılacak Devlet katkısının doğru ve tam hesaplanmasından hesabın bulunduğu banka sorumlu olacak.


Çeyiz hesabı açtıran kişi çeyiz hesabı açılış tarihinde hesaba 15 bin TL’ye kadar para yatırabilir. Bu sayede çeyiz hesabına uygulanacak devlet desteğinin miktarının artırılması söz konusu olabilecektir. Elinde birikmiş parası olan bir kişi bunu çeyiz hesabına aktararak devlet desteğinden yararlanma miktarını artırabilecektir. Çeyiz hesabı açtıran kişiler isterlerse ayda bir, isterlerse üç ayda bir hesaba ödeme yapabilirler. Ödemelerini aylık olarak yapan kişiler ayda en az 100, en fazla 1.000 TL ödeme yapabilirler. Üç aylık ödeme yapanlar için ise alt limit 300, üst limit 3.000 TL’dir.

Çeyiz hesabı katılımcısı açtığı hesapta biriken parayı bir yıl içerisinde en fazla iki kez çekme hakkına sahip. Ancak çekim sonrası çeyiz hesabında bulunan bakiye hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından daha az olmamalıdır.

İlk ödeme 2019‘da yapılacak.İlk evliliğini yapacak gençlerden çeyiz hesabına yoğun ilgi olduğu söylenmektedir.HADİ GENÇLER NE DURUYORSUNUZ DAHA…. 

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
140 gün önce
169 gün önce
269 gün önce
276 gün önce
309 gün önce
330 gün önce
379 gün önce
388 gün önce
449 gün önce
458 gün önce
469 gün önce
710 gün önce
730 gün önce
808 gün önce
829 gün önce
857 gün önce
884 gün önce
1204 gün önce
1207 gün önce
1239 gün önce
1260 gün önce
1294 gün önce
1306 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=