Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

İŞ HAYATINDA KADIN OLMAK….

27 Eylül 2017, 01:16

Toplumumuzda son yıllara kadar, kadının çalışmasına pek olumlu yaklaşılmadığı ve kadının eğitim alanında önünün hep kesildiğini görüyorduk.Bu tabunun kırıldığı ve hemen hemen herkesin kızlarını okutmaya çalıştığını ve erkek kız ayrımının yavaş yavaş kırıldığına şahit olmaktayız.
Ancak ;şimdilerde bazı sosyal medya hesaplarında karşılaştığımız üzere , kendilerine din alimi denilen bazı şahıslar tarafından, yine kadının çalışmaması gerektiği konusu işlendiği ve toplumun önüne getirildiğini görmekteyiz.Aslında İslami kaynaklarda dinen Kadının çalışmasını engelleyen her hangi bir yasak olmadığı, Ancak kadının çalışırken uyması gereken bazı kurallar olduğu, bu kurallara uymazsa haram işlemiş alacağı vurgulanmaktadır.
Son yıllarda hükümetin, kadınların çalışma hayatında sayılarının artmasını sağlamak için çok cazip teşvikler sunduğunu ve iş yaşamına dahil olmaları için cesaretlendirici adımlar attığını görmekteyiz.Günümüzde İş ve diğer alanlarda başarılı olan bir sürü kadın vardır.Yalnız kadınlar için iş ve aile yaşantılarını iyi dengelemek çok önemlidir.
Genelde iş hayatında yükselmeye ve şirket basamaklarını tırmanmaya başlayan kadınlar eş zamanlı olarak çocuk doğurma yaşına gelmektedirler.Bazı araştırmalar  gösteriyor ki, kadınların birçoğu ebeveynlik isteğinin baskısı üzerine  istifa ettikleri söylenmektedir.Çocuk sahibi olma durumu özellikle özel şirketlerde kadın için engelleyici bir faktör olabilmektedir.
Çalışan kadınların önündeki en büyük egelerden bir tanesi de ücret konusunda yaşadıkları haksızlıklardır.Yönetimsel ve idari pozisyonlara gelen kadınların sayısı her geçen gün artsa da eşit ücret konusunda hala sorunlar vardır. Aynı işi yapsalar bile kadınların erkeklere göre daha düşük ücret alması sinir bozucu bir gerçektir. 
Başarılı bir iş kadını olabilmek için,kadının kendisine ve yeteneklerine güvenmesi gerekir.Çünkü kendinizi nasıl tasvir ederseniz insanlarda sizi öyle bilir. Kendinize güvendiğinizi gösterirseniz insanlarda kendinizden emin olduğunuza inanır.Kendinden şüphe etmek doğal bir şeydir ,ancak bunun sizi ele geçirmesine izin vermemek gerekmektedir. Kadın beden dili ile kendine olan güveni  muhataplarına verebilmelidir. Bunu dik durarak ve başınızı dik tutarak yapabilir. Örneğin; insanların elini sıkmak ve onlara gülümsemek konuştuğunuz insanlarla göz teması kurabilmek , gözlerini kaçırmak yerine göz teması kurabilmek gibi hareketler  kendine olan güvenin en önemli işaretlerindir. 
Başarılı olmanın bir diğer faktörü de kadının iddialı olabilmesidir.İş hayatında olan kadınlarla ilgili en kalıcı kalıplardan biri, kadınların duygusal ve zayıf olduğu inancıdır. Bu kalıpların üstesinden gelmenin en iyi yolu bunların aksini kanıtlamaktır. Bir iş kadını olarak saygı görmek isteniyor ise , iddialı olmayı bilmek bunu becerebilmek önemlidir.Kadın kararlılığını  hem konuşmalarında hem de hareketlerinde gösterebilmelidir. 
Herhangi bir eleştiriye karşılık  mümkün olduğunca akılcı olunmalı ve sakin görünmeye çalışmalı ,karşı tarafın ne söylediğini iyi düşünmeli ve bu eleştiriyi yapıcı olarak kullanıp kullanamayacağına karar verebilmelidir. Çünkü eleştirilerin üstesinden gelmek ve eleştirileri uzaklaştırmak hayati önem taşır. Bununla birlikte yapıcı eleştiri ve yıkıcı eleştiri arasında da büyük fark vardır. Yapıcı eleştiriyi ve yıkıcı eleştiriyi nasıl ayırt edeceği ve üstesinden nasıl geleceği noktasında ayarı iyi tutmak önemlidir.
 Kadın şunu unutmamalıdır.Başarıya giden yol uzundur ve kendine özgü inişleri ve çıkışları vardır. Heyecan duyulan bir şeyi yapmak zor zamanlarda size güç verirken, iyi zamanlarda da tatmininizi arttırabilir.
 İnsanın  güçlü yanlarını  ve zayıf yanlarını  tespit etmek ve hayattaki hedeflerini daha net bir biçimde görmesine yardımcı olur.Onun için önemli olan şeylere odaklanılması gerekir.Önceliklerin sıralandırılması çok önemlidir.
En önemli faktörlerden bir tanesi de çalıştığınız  alana hitap eden kişiler ile iyi ağ kurmak, iyi bilgi alış verişi yapabilmek çok önem arz etmektedir.Başarılı bir biçimde ağ kurmanın en iyi yollarından bir tanesi  bilgilendirici görüşmeler yapmaktır. Bu noktada sorular sormak, değerli bilgiler almak ve iş ilişkileri kurmak için meslektaşlarınızla veya diğer profesyoneller  ile iyi diyaloglar bilgi birikiminin artmasında çok yardımcı olur. 
Yaratıcı çözümler bulmak ve geliştirmek çok önemlidir.Genelde işverenler çalışanlardan yaratıcı düşünmeleri ve yaratıcı çözümler sunmaları isterler.Yaratıcı çözümler bulmak içinde bağımsız düşünmek , sabit  kalıpların dışına çıkılması  gerektirir.
İnsan her şeyi bilmediğini kabul etmekten korkmamalıdır. Zayıf yönlerinin neler olduğunu bilmek ve bunları iyileştirmek için çaba göstermek oldukça önemlidir. Etrafınızdaki insanlardan mümkün olduğunca çok şey öğrenmek, bilgi birikimini  arttırmak için kitaplar okumak  ve kişiler arası iletişim becerilerini  veya karar verme yeteneğini geliştirmek için çok çaba sarf edilmeli ,iyi bir gözlemci olmak gerekmektedir.  Başarılı bir iş kadın olmak demek riskler almak, kendini zorlamak ve korkusuz olmak anlamına gelir. Her bireysel başarı kadının kendisine olan güvenini  arttıracak  ve daha fazlasını başarmasına vesile olacaktır. 
İş yaşamında bu özelliklere haiz kadınlar ile karşılaştığımız gibi, bundan uzak iş kadınları da az değildir.İş yaşamında kadınların sadakatleri erkeklere göre daha fazla olduğu bir gerçektir.Toplum olarak kadınların iş ve aile yaşamında başarılı olmalarını istiyor isek,onları okutmalı,sosyo kültürel düzeylerinin artması için çaba harcamalıyız.Çünkü toplumu yetiştiren kadındır.KADIN ELİ ÖPÜLESİ EN BÜYÜK VARLIKTIR.

 

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
4 gün önce
16 gün önce
27 gün önce
30 gün önce
55 gün önce
297 gün önce
326 gün önce
426 gün önce
433 gün önce
466 gün önce
487 gün önce
536 gün önce
545 gün önce
606 gün önce
615 gün önce
626 gün önce
867 gün önce
887 gün önce
965 gün önce
986 gün önce
1014 gün önce
1041 gün önce
1361 gün önce
1364 gün önce
1396 gün önce
1417 gün önce
1451 gün önce
1463 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=