Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

TEKSTİL SEKTÖRÜ VE İŞKUR DESTEKLERİ

16 Ekim 2017, 18:25

Günümüzde tekstil sektörünün Batman ekonomisi için can damarı haline gelmiş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle 2011 yılında ,sektörün BATMAN ’na  getirilmesinde büyük emeği geçen firma sahipleri ile dönemin yerel idarecilerden ALLAH razı olsun. Başı çeken bu firmaların adını vermeye gerek duymuyorum, çünkü  tekstil sektörü  bu firmaların hangileri olduğunu çok iyi bilmektedirler diye düşünüyorum.
Dolaylı ve dolaysız olarak yirmi bin üzerinde insanın istihdam edildiği ve firmaların çalıştıracak işçiyi   bulmakta zorlandığına şahit olmakta ve görmekteyiz. Bunun  yanı sıra ,BATMAN ekonomisine sağladığı katkının küçümsenmeyecek derecede büyük olduğu ,birçok yerde ekonomik sıkıntı çekiliyor iken, bunun BATMAN piyasasında pek his edilmediği gerçeğinin farkında mıyız acaba? Demek istiyorum. Çünkü iş yoğunluklu bu sektörün sorunları ve bu sorunlarının çözülmesi noktasında zaman zaman çıkan problemlerin ne kadarını çözmeye  istekliyiz ?Yada biz  halk olarak, bunun ne kadarının farkında ve bilincindeyiz. Bugün tersine göçün başlamasına vesile olmuş tekstil sektörünün layıkı ile toplum içinde itibar görmesi ,desteklenmesi ve el birliği ile daha güzel  bir şekilde anılmasını sağlamak adına hemen herkesin sorumluluğunun olduğunu düşünüyorum. Tabi başta firma yönetici ve idarecileri de bu anlayış içinde olacak ,kendilerini iyi yetiştirecek ve insan yönetimini iyi bilecek duruma gelmek için kendilerini profesyonel hale getirmeyi bilmeli ,bunu başarmalıdırlar.
Özellikle çalıştıracak eleman bulma noktasında çok büyük bir açığın olduğunu ,firmaların asmış oldukları koca koca iş ilanlarından da rahatlıkla görebiliyoruz. İş dünyasının sık sık dile getirdiği kalifiyeli ara eleman açığının çözülmesinde meslek liseleri ile üniversitenin iki yıllık bölümlerinde tekstil sektörünün ihtiyaç duyduğu alanlarda bölümlerin açılması ile çözülmesinin sağlanması çok büyük bir katkı sunacaktır. Mevcut bölümlerden mezun olan çocuklarının nerede ise tamamının iş bulmada sıkıntı çektiği bir durumda ,büyük bir işçi açığının olduğu sektöre yönelik bölümlerin açılması daha reel ve gerçekçi olacaktır. Bunun yasal alt yapısı acil bir şekilde hazırlanmalı ve sektörün yetenekli okumuş bilgili insanlar ile yürütülmesi  sektördeki insan kalitesinin artması sonucu sektörün hak edilen yere ulaşmasını sağlayacaktır. Sektörün daha bilgili ve eğitimli insanlar ile yürütülmesi  kaliteyi artıracak, üretim ve istihdamda artışın oluşmasına neden olacaktır.
Tekstil sektörünün ilimize sağlamış olduğu katma değerin farkına en kısa sürede herkes varmalı ve elinden gelen en büyük desteği vermeye çalışmalıdır. Çünkü, bugün ekonomik ve sosyal anlamda bu büyüklükte BATMAN ‘a değer katan başka sektör bulunmamaktadır. Özellikle 6.bölge bölgesel teşvikler sıralamasında BATMAN’NIN diğer 10 ili geçmiş olması şehrimiz için övünç duyulacak bir hadisedir diye düşünüyorum.
Eksiği-artısı ile bazı resmi kurumlarımızın işin farkında oldukları ,sektörün daha da gelişmesi için çok büyük çaba harcadıkları ve ellerinden gelen bütün gayreti gösterdiklerine şahit olmaktayız. Bunun nedeninin de profesyonel idarecilik anlayışı ile beraber BATMAN ‘na  olan sevgi ve bağlılığın sonucu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü işimiz gereği ,hangi kurumun ne kadar bu bilinçte olduğunu zaman zaman karşılaşılan problemler ile bu problemlerin çözümüne yönelik bakış açılarından rahatlıkla görebilmekteyiz. 
Günümüz Batman İŞKUR MÜDÜRÜ ve idareci kadrosu ile diğer bütün çalışanları olarak tekstil sektörünün daha ileriye gitmesi için ellerinden gelen tüm çabayı harcadıklarını ,bazen ufak tefek hataları ile birlikte profesyonel idarecilik anlayışını sergilediklerini gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Firmaların tüm taleplerinin adil ve eşit bir şekilde cevaplanmaya çalışılması konusu çok takdir edilecek bir olaydır. Yüksek miktarlara varan ödeneğin, İŞKUR kanalı ile firmalara şaibesiz bir şekilde aktarımının sağlanması ve bunun arkasından söylenti ve dedikoduların olmaması çok büyük bir idarecilik örneğinin sonucudur. Bu anlayışın sektöre yönelimi artırdığı ve cesaretlendirdiği bir gerçektir. İŞKUR kurumunun yaptığı büyük başarının yanında bazen bir kısım çalışanında hatalar yaptıkları ancak bu hataları yazıya dökecek derecede önemlilik arz etmediğinden dolayı dile getirme gereği duymadım. Bu konuda başarılarının devamını sektör ve BATMAN adına minnettarlığımızı bir daha ifade etmek istiyorum.
Aynı desteğin SGK İL MÜDÜRÜ ve çalışanlarında da olduğunu söyleyerek haklarının yenilmemesi gerektiği ve inancı ile dile getirmek istiyorum. Sektörün sorunlarına daima yapıcı yaklaştıkları ve yasal penceren daima yardımcı olduklarını defalarca görmüş ve duymuş bulunmaktayım.
Kısacası şunu demek istiyorum. Bugün, BATMAN ekonomisini ayakta tutan, çok büyük  istihdam sağlayan TEKSTİL SEKTÖRÜNE, tüm BATMAN halkı, sivil toplum kuruluşları ,yerel idarecileri ile birlikte bir bütün olarak sahip çıkmalı ve desteklemeyiz….

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
7 gün önce
19 gün önce
30 gün önce
33 gün önce
58 gün önce
300 gün önce
329 gün önce
429 gün önce
436 gün önce
469 gün önce
490 gün önce
539 gün önce
548 gün önce
609 gün önce
618 gün önce
629 gün önce
870 gün önce
890 gün önce
968 gün önce
989 gün önce
1017 gün önce
1044 gün önce
1364 gün önce
1367 gün önce
1399 gün önce
1420 gün önce
1454 gün önce
1465 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=