Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

SERBEST MESLEK MENSUBU VE SGK

06 Kasım 2017, 17:44

Son zamanlarda ,SGK bazı meslek gruplarına yazı yazarak neden sigortalı işçi çalıştırıp çalıştırmadıklarını hususunu  sorgulamaya başlamış bulunmaktadır.
Tüm il müdürlüklerine gönderilen yazıda ,kayıt dışı istihdamla mücadele çalışmaları kapsamındaki yazının 3 numaralı bölümünde yer alan meslek grupları olduğu belirtilmiştir. Meslek grubu faaliyet verileri  Gelir idaresi başkanlığından 28/09/2017 tarihinde temin edildiği belirtilmektedir. 
Bu meslek grupları şunlardır.Doktor,mimar,mühendis,avukat,psikolog,psikşiyatri,veteriner,mali müşavir gibi meslek grupları listeyi oluşturmaktadır. Yazıda  yukarıda isimleri sıralı meslek  faaliyetini icra edenlerin işyerlerinde en az 1 yardımcı büro personeli çalıştırmaları gerektiği öngörülmüştür. Yukarda isimleri yazılı meslek faaliyetinde bulunan işyerlerine yazı gönderilmesi gerektiği 1  aylık süre zarfında herhangi bir sigortalı bildiriminde bulunmayan işyerlerinin  ilgili sosyal güvenlik denetmenleri tarafından denetime tabi tutulmaları gerektiği talimatlandırılmıştır.
Ayrıca ,gereğini yerine getirmeyen işyerleri  yönelik yapılacak işlemlerin ivedilikle başlanılması gerektiği yapılan çalışmaların kayıt dışı istihdam ile mücadele daire başkanlığına bildirilmesi  istenmiştir.
Aslında yazıda ismi zikredilen bazı meslek gruplarının, gerçekte her ne kadar unvan üzerinde  faaliyetleri  açık olsa bile ,yanlarında işçi çalıştırma durumunda olamadıklarını görmekteyiz. Birde ,veriler gelir idaresi başkanlığından alındığı için, bazı meslek grupları kayıtlı olan faaliyetleri artık yapmadıkları da görülebilmektedir. Örneğin ,vergi kaydı daha önce  bina proje ve mühendislik faaliyeti olarak kayıtlı olan  bir inşaat mühendisinin ,asıl inşaat taahhüt işi yaptığı ve artık bina proje işini icra etmediği gibi örnekler az değildir.
Bu durumda olan firmalar derhal vergi dairelerine dilekçe vermeleri ve yapmadıkları faaliyet konularını kayıtlarından çıkarmaları gerekmektedir. Böylelikle yapmadıkları faaliyet konusu kayıtlardan çıkarılacak ve artık SGK sistemden bu firmayı serbest meslek mensubu olarak görmeyecektir.
Aslında ismi zikredilen meslek gruplarından  bazıları, gerçekten de işçi çalıştırmak zorunda oldukları halde işçi  çalıştırmadıkları ve bazı meslek gruplarının da gerçekten de işçi çalıştıracak durumda olmadıkları  bir gerçektir. Bunu inceleyecek arkadaşların nasıl bir yöntem ile işin içinden adilane bir şekilde çıkacakları hususu bir çok kişiyi düşündürmektedir. Çünkü konu ile ilgili olarak tarafımıza çok soru sorulmaktadır.
Ancak, BATMAN özelinde bunu değerlendirdiğimizde, bu konuyu inceleyecek arkadaşların tümünün  bu işi bilen liyakatlı kişiler olduğunu ve kimseye haksızlık yapmayacak, gerçek ne ise onu dillendirecek insanlar olduklarını gönül rahatlığı ile ifade edebilirim.

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
7 gün önce
19 gün önce
30 gün önce
33 gün önce
58 gün önce
300 gün önce
329 gün önce
429 gün önce
436 gün önce
469 gün önce
490 gün önce
539 gün önce
548 gün önce
609 gün önce
618 gün önce
629 gün önce
870 gün önce
890 gün önce
968 gün önce
989 gün önce
1017 gün önce
1044 gün önce
1364 gün önce
1367 gün önce
1399 gün önce
1420 gün önce
1454 gün önce
1465 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=