Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

SERBEST MESLEK MENSUBU VE SGK

06 Kasım 2017, 17:44

Son zamanlarda ,SGK bazı meslek gruplarına yazı yazarak neden sigortalı işçi çalıştırıp çalıştırmadıklarını hususunu  sorgulamaya başlamış bulunmaktadır.
Tüm il müdürlüklerine gönderilen yazıda ,kayıt dışı istihdamla mücadele çalışmaları kapsamındaki yazının 3 numaralı bölümünde yer alan meslek grupları olduğu belirtilmiştir. Meslek grubu faaliyet verileri  Gelir idaresi başkanlığından 28/09/2017 tarihinde temin edildiği belirtilmektedir. 
Bu meslek grupları şunlardır.Doktor,mimar,mühendis,avukat,psikolog,psikşiyatri,veteriner,mali müşavir gibi meslek grupları listeyi oluşturmaktadır. Yazıda  yukarıda isimleri sıralı meslek  faaliyetini icra edenlerin işyerlerinde en az 1 yardımcı büro personeli çalıştırmaları gerektiği öngörülmüştür. Yukarda isimleri yazılı meslek faaliyetinde bulunan işyerlerine yazı gönderilmesi gerektiği 1  aylık süre zarfında herhangi bir sigortalı bildiriminde bulunmayan işyerlerinin  ilgili sosyal güvenlik denetmenleri tarafından denetime tabi tutulmaları gerektiği talimatlandırılmıştır.
Ayrıca ,gereğini yerine getirmeyen işyerleri  yönelik yapılacak işlemlerin ivedilikle başlanılması gerektiği yapılan çalışmaların kayıt dışı istihdam ile mücadele daire başkanlığına bildirilmesi  istenmiştir.
Aslında yazıda ismi zikredilen bazı meslek gruplarının, gerçekte her ne kadar unvan üzerinde  faaliyetleri  açık olsa bile ,yanlarında işçi çalıştırma durumunda olamadıklarını görmekteyiz. Birde ,veriler gelir idaresi başkanlığından alındığı için, bazı meslek grupları kayıtlı olan faaliyetleri artık yapmadıkları da görülebilmektedir. Örneğin ,vergi kaydı daha önce  bina proje ve mühendislik faaliyeti olarak kayıtlı olan  bir inşaat mühendisinin ,asıl inşaat taahhüt işi yaptığı ve artık bina proje işini icra etmediği gibi örnekler az değildir.
Bu durumda olan firmalar derhal vergi dairelerine dilekçe vermeleri ve yapmadıkları faaliyet konularını kayıtlarından çıkarmaları gerekmektedir. Böylelikle yapmadıkları faaliyet konusu kayıtlardan çıkarılacak ve artık SGK sistemden bu firmayı serbest meslek mensubu olarak görmeyecektir.
Aslında ismi zikredilen meslek gruplarından  bazıları, gerçekten de işçi çalıştırmak zorunda oldukları halde işçi  çalıştırmadıkları ve bazı meslek gruplarının da gerçekten de işçi çalıştıracak durumda olmadıkları  bir gerçektir. Bunu inceleyecek arkadaşların nasıl bir yöntem ile işin içinden adilane bir şekilde çıkacakları hususu bir çok kişiyi düşündürmektedir. Çünkü konu ile ilgili olarak tarafımıza çok soru sorulmaktadır.
Ancak, BATMAN özelinde bunu değerlendirdiğimizde, bu konuyu inceleyecek arkadaşların tümünün  bu işi bilen liyakatlı kişiler olduğunu ve kimseye haksızlık yapmayacak, gerçek ne ise onu dillendirecek insanlar olduklarını gönül rahatlığı ile ifade edebilirim.

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
19 gün önce
119 gün önce
126 gün önce
159 gün önce
180 gün önce
229 gün önce
238 gün önce
299 gün önce
308 gün önce
319 gün önce
560 gün önce
580 gün önce
658 gün önce
679 gün önce
707 gün önce
734 gün önce
1054 gün önce
1057 gün önce
1089 gün önce
1110 gün önce
1144 gün önce
1156 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=