Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

AVRUPA’NIN EN KİRLİ HAVASINA SAHİP ŞEHRİ……

15 Kasım 2017, 18:56

Sosyal medyada şöyle bir haber gözüme ilişti. Haberde ;dünya sağlık örgütü verilerine göre Avrupa’da en kirli havasına sahip 10 şehrin 8’ nin Türkiye’de olduğu ,en kirli şehrin Makedonya’daki Tetova kenti olduğu belirtiliyordu. Türkiye’deki şehirler sıralamasında büyük sanayi şehirlerinin isimlerinin ön planda olmasını beklerken ,bir baktım ki ,BATMAN ilk sırada…Devamında ise Hakkari, Gaziantep, Siirt diye sıralama vardı.
Bu haberi ve bu sıralamayı görünce birden duraksadım. Hakkari, Siirt gibi şehirlerin havası nasıl kirli olabilir acaba düşünmeye başladım. Oysaki benim bildiğim kadarı ile buralarda herhangi bir sanayi tesisi yok. Hani ,BATMAN için belki tüpraştan kaynaklı olabilir denilse de ,zaten tüpraş doğalgaza geçmiş ve tesislerinde doğalgazı kullanmaktadır. Peki neden kaynaklanıyor bu kirli hava ve sizlerin bu konudaki görüşleriniz neler olabilir acaba? Yapılan sıralama sizlere çok enteresan gelmedi mi diye sormak istiyorum gerçekten de…
Şahsen SİİRT ,HAKKARİ gibi yerlerdeki hava kirliliğinin başlıca sebebi olarak ,yakılan kötü kömür ve tezekler olabilir diye düşünüyorum. Yoksa ,az önce dediğim gibi hiçbir sanayisi olmayan bu şehirlerde ne olabilir ki? Antep’teki hava kirliliği, oradaki sanayi tesislerinden kaynaklı olabilir.
Asıl bizi meraklandıran konu, BATMAN’ daki hava kirliliğinin sebepleridir. Hakikaten çok uzunca bir süre sebepler üzerinde düşündüm, ancak bir sonuca varamadım. Yalnız kendimce şu kanaatlere vardım. Birincisi olarak trafikteki aşırı sayıdaki araç sayısından kaynaklı olabileceğini düşündüm. İkincisi doğalgaza geçmemiş mahallelerdeki yakılan kötü kömürlerden kaynaklı olabilir. Üçüncüsü  diğer büyük –küçük  imalat sanayilerinden kaynaklı .Dördüncüsü olarak ta çevrede yakılan anızlardan kaynaklı olabileceği görüşü  bende oluştu.
Ancak, asıl dikkatimi çeken konu ise ,dünya sağlık örgütü hangi tarihte ve hangi kritere göre bu sıralamayı yapmıştır diye çok merak ediyorum gerçekten. Eminim sizlerde çok merak ediyorsunuzdur. Demek ki her gün yürüyüş yaptığımız bizim ünlü caddemiz olan Diyarbakır caddesinde hep zehir soluyormuşuzda haberimiz yokmuş.
Birde ,BATMAN’nın konum itibari ile çukur bir yerde olması olabilir demek istiyorum. Ancak, HAKKARİ’ nin listede olması benim fikrimin değişmesine neden oldu. Çünkü konum itibari ile HAKKARİ çok yüksek bir yerde bulunmaktadır.
Aklıma gelen en önemli faktör ise ,listede adları yazılı bu şehirlerde yeteri ağaçlanma ve yeşilin olmaması olabilir bence. Gerçekten de BATMAN  merkez ve çevresi itibari ile ağaçlandırma konusunda çok hem de çok gerilerde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Mesela etrafımızı çevrelemiş yüksek yerlerde bir tane ağaç bulamazsınız. Hava kirliğini azaltmanın en büyük yolu acil bir şekilde ağaçlandırmaya hız verilmeli ,merkez ve Batman’ı çevrelemiş yüksek yerlerde ağaçlar dikilmelidir. Batman ‘daki kalp ve kanser hastalıkları oranın Türkiye ortalamasının üzerinde olması bunu ifade etmektedir.
Onun için özel ve resmi tüm kurumları ile birlikte ağaçlandırma seferberliği yapılması gerekmektedir. Özellikle yapımı yılan hikayesine dünmüş olan Batman çayı kenarındaki çalışmaların ve buraların mesire alanlarına dönüşümü projesinin bitimi çevre ve haya kirliğinin önlenmesinde büyük bir katkısı  olacağını düşünüyorum. En kısa zamanda bitirilmesi umudunu ifade ederek hepinize mutlu sağlıklı bir gelecek diliyorum….

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
19 gün önce
119 gün önce
126 gün önce
159 gün önce
180 gün önce
229 gün önce
238 gün önce
299 gün önce
308 gün önce
319 gün önce
560 gün önce
580 gün önce
658 gün önce
679 gün önce
707 gün önce
734 gün önce
1054 gün önce
1057 gün önce
1089 gün önce
1110 gün önce
1144 gün önce
1156 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=