Lütfen bekleyin..

Semra Çelik

HAYIRSEVERLİK

23 Kasım 2017, 19:03

Kediler ve köpekler için bile barınaklar yapılıyor. Ama insanlar için yapılmıyor. Ben çok gördüm sokakta yatan çocuklar filmlerde, dizilerde, haberlerde ve her yerde. Açlıktan kemikleri dışarıya vurmuş insanlar gördüm gazetelerde her seferinde birer manşet halinde. Büyük, kocaman harflerle. Sebebi ise dram, savaşlar, kavgalar, aksillikler. Sonra ardından gelen duyarsızlıklar. 
Ölmek üzere, yardıma muhtaç yaşlılar gördüğümde onlara birer evlat gerektiğini anlıyorum. Birer hayırlı evlat... Birer birer iyilikler, sönmeye yüz tutmamış, sadece bir iki günlüğüne mahsus olmayan merhametler... Onlarla konuştuğumda tek dertlerinin nefes alabilmek olduğunu öğreniyorum. Tek dertlerinin sevdiklerini yarına ulaştırabilmek olduğunu ve öbürsü gün güneşin ışıklarını görebilmek... Her gün biraz daha yaşamak... Her gün bunun için savaşmak...
Güzel giyinmek, süslenmek, gezmek tozmak ne ki... Unutulmuş çoktan kalplerinin lûgatında.
Hayırseverler olarak komşusu aç iken kendisi sinemalarda yeni çıkan filmlerde, eğlence mekanlarında, partilerde koşturanları çok gördüm. Ve görüyorum da hâla. Onlar da görüyorlar. Herkes görüyor. Sözde zekatını veren, duasını eden, elinden geleni yapan, sesini duyurmaya çalışan; yani insani yardım faaliyetlerini sürdüren kimseler de görüyor. Her gün dinden, imandan bahseden, sürekli abdestli dolaşan, birtakım iyi kalpli kimsecikler de evlerinde, sıcak yuvalarında görüyorlar bir köşeden. 
Gelelim yarın ne göreceğimize. Ne görmek istediğimize.
Hiç düşündünüz mü belki de horladığınız, yanınızdan def ettiğiniz insanlar, gün gelecek sizin cehennemin kıyısından kurtulmanıza vesile olacaklar.  Kendi ateşinizden sizin bela odunlarına düşmekten uzak olmanız için niyazlarda bulunacaklardı. 
Belki de farkında olmadan başınızda dönüp dolaşan musibetlerin sebebi merhametsizliğinizdir bizatihi. Belki de yarın siz de bir şekilde birilerine el açıp anlayış dileneceksiniz kimbilir.
Bunları görebiliyoruz. Bu ihtimalleri... 
İşte hayırseverlik bunları görebilmektir sevgili dostlar ve inançlı, güzel insanlar...

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
246 gün önce
305 gün önce
329 gün önce
342 gün önce
361 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=