Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

EKONOMİK GELİŞMİŞLİK DÜZEYİ VE EKONOMİ DİLİ

11 Ocak 2018, 17:27

21 Kasım 2017 tarihindeki  bir yazımda bazı ekonomik terimleri dile getirmiş ve ne anlama geldiklerini anlatmaya çalışmıştım. Bu yazıda da yine bazı ekonomi dilinde sık kullanılan bazı başlıkları dile getirmeye çalışacağım.

 1. Kişi Başına Düşen Gelir : Bilindiği gibi kişi başına düşen gelirin düşük düzeyde olması, azgelişmişlik tanımının en önemli unsurudur.Azgelişmiş ülkelerde kişi başına düşen Milli gelirin özellikle karşılaştırmaya vurulduğunda son derece zayıf ve yetersiz kaldığı kesindir. Bu durum, buna bağlı olan öbür büyüklükleri de olumsuz yönde etkilemektedir.

2. Dengesiz Gelir Dağılımı : Gelir dağılımında dengesizliğin boyutu, bir ülkenin kalkınma derecesi hakkında ipuçları verir. Bir ülkenin yoksulluğu yada azgelişmişliği oranında, gelir dağılımındaki adaletsizlik de artmaktadır. Günümüz gelişmiş ülkelerinde ise gelir dağılımındaki dengesizlik giderek azalma eğilimi göstermektedir.

3. Tüketim bileşiminde Gıda Maddelerinin Yüksek Payı : Azgelişmiş ülkelerde gelir dağılımındaki dengesizlik, özel tüketim bileşimine de yansır. Toplam özel tüketim içinde özellikle gıda maddelerinin sahip olduğu büyükçe pay, azgelişmişliğin önemli bir göstergesidir.

4. Tasarrufların Düşüklüğü İle Yetersiz Sermaye Birikimi : Azgelişmiş ülkelerde gelir kullanımıyla ilgili olarak tasarruf eğiliminin düşük olması, gelirin dağılımı ile ilgili olarak da tasarrufların dengesiz dağılımı ve halkın büyük bir bölümünün hiç tasarrufta bulunmaması önemli bir özelliktir.

5. Tarım Kesiminin Özellikleri: Bu ülkelerde toplam hasıla içinde , tarım kesiminin payı yüksektir. Ayrıca tarımın toplam istihdam ve toplam ihracat içindeki payı da büyüktür.

6. Sanayi Kesiminin Özellikleri : Azgelişmiş ülkelerin tarımsal nitelik göstermesinin doğal sonucu, sınai gelişme düzeyinin düşük olmasıdır. Toplam ürün içinde sınai ürünlerin payı, bize sanayi kesiminin durumu hakkında ilk bilgileri verebilir. Azgelişmiş ülkelerde bu pay yüzde 20’nin altındadır.

7. Hizmet Kesiminin Özellikleri : Azgelişmiş ülkelerde hizmet kesimi normalin üstünde büyüktür. Bu durum, bedenin bir organının doğal olmayan bir biçimde büyümesine benzetilebilir. Bu anormal büyüme, bir yandan aktif nüfustaki payı , öte yandan da Milli gelir paylaşımındaki payı ile kendini gösterir. BUNA EN GÜZEL ÖRNEK BATMAN’DA her gün açılan CAFE VE EĞLENCE YERLERİ İLE BİRLİKTE BÜYÜK ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİNİN AÇILMASI OLAYIDIR….

8. İkili Yapı Özelliği : Azgelişmiş ülkeler ikili yapı özelliği olan ülkelerdir. Bu ülkelerde bir yandan ileri gelişmiş düzeydeki ülkelerin Pazar yapısına, ileri teknolojisine, gelişmiş sosyal ilişkilere, ileri kurum ve organizasyonlara rastlanabileceği gibi , öte yandan geri kalmışlığın tipik özelliklerinden aile ekonomisi, geri ve ilkel teknoloji, durgun bir sosyal yapı, geleneksel kurum ve organizasyonlara rastlanabilir. Sayılan bu niteliklerden birincileri, azgelişmiş ekonomilerin modern kesimini ikincileri ise geleneksel kesimi temsil eder.

9-Ayrıca bir ülkenin ekonomik gelişmişliği değerlendirildiğinde  dünya ekonomisi içinde aldığı pay ve ürettiği katma değer ile birlikte gerçekleştirdiği büyüme oranları ekonominin durumu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır. 

BU KONULAR İLE İLGİLİ YAZI DİZMİZ DEVAM EDECEKTİR.

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
15 gün önce
38 gün önce
91 gün önce
121 gün önce
133 gün önce
142 gün önce
144 gün önce
147 gün önce
172 gün önce
414 gün önce
443 gün önce
543 gün önce
549 gün önce
583 gün önce
604 gün önce
653 gün önce
662 gün önce
723 gün önce
732 gün önce
743 gün önce
984 gün önce
1004 gün önce
1082 gün önce
1088 gün önce
1103 gün önce
1131 gün önce
1158 gün önce
1478 gün önce
1481 gün önce
1513 gün önce
1534 gün önce
1568 gün önce
1579 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=