Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

İKTİSADİ BÜYÜME

21 Ocak 2018, 20:02

Kelime anlamı; Belirli bir amaç doğrultusunda, birçok bakımdan ölçülebilen ve çoğunlukla Ekonomi deki üretim kapasitesinde olan artışı ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Ekonomik büyüme, toplam sanayi ürünü olarak büyüme, milli gelir toplam milli hasıladaki artış veya kişi başına düşen ürün miktarındaki artış şeklinde birçok bakımdan ölçülebilir. Ekonomik büyümenin ölçüm yollarından hangisinin daha verimli olduğu, ölçümün hangi amaçla yapıldığına bağlıdır.

Ekonomik büyümeyi etkileyen bazı faktörler vardır.

Teknolojinin Buna Etkisi:

Teknolojik gelişme büyümeyi tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Çünkü büyümedeki kasıt daha fazla üretim demektir. Buda ancak teknolojik gelişmeye bağlı olan bir durumdur. Dünyadaki hızlı teknolojik gelişmeler sayesinde üretim çok artmıştır. Bu gelişmeler sayesinde her ülke kendi payına düşeni almıştır. Örneğin; üretilen bazı telefon markların ülkemizde ekmek-su gibi satılması buna güzel bir örnektir. Yani biz üretmeden dünyadaki teknolojik gelişmeden nasiplenmişizdir.

 Sermaye Birikimi:

 Sermaye birikimi  kalkınmanın temel koşulu olarak kabul edilir. Fakat sermaye birikimini iktisadi büyümenin temel koşulu olarak görmek yanlış olmamakla birlikte teknolojik gelişme ve istihdam artışı gibi diğer ana faktörler ile girişimci eksikliği, sosyal, siyasi, kültürel koşullarında iktisadi kalkınma üzerinde önemli etkileri olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bunun yanında sayılan bu unsurların büyümeyi engellemeyecek ve ona destek olacak şekilde değiştirilebilmeleri, ancak sermaye birikimi ile sağlanabileceği için sermaye birikimini iktisadi büyümenin olmazsa olmaz koşulu olarak ele alabiliriz. Son dönemde çalışanlara getirilen zorunlu BES uygulaması ile hükümet sermaye birikimini güçlendirmek istemiş ve %25 devlet katkısını vermiştir.

Fakat  ekonomik büyümenin en önemli belirleyicileri olan sermaye birikimi, Teknolojik gelişme ve istihdam artışının ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre (Gelişmiş – Azgelişmiş) farklılıklar gösterdiği belirtilmektedir. Bazı araştırmacılar tarafından yapılan hesaplamalarda, sermaye birikimi ve teknolojik gelişmenin ekonomik büyümeye katkıları, genel olarak, sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 70 dolayında olduğu tahmin edilmiştir. Dolayısıyla istihdam artışından ekonomik büyümeye herhangi bir katkı olmadığı sonucuna varılmıştır. Yani teknolojik gelişmelerin sermaye biriminden daha fazla ekonomiye katkı sunduğu ortaya çıkmıştır.

Yine ( G – 7)ülkelerinin  ekonomik büyümelerinin en önemli unsurları sermaye birikimi ve teknolojik gelişmeler olduğu belirlenmiştir.

Büyümede, ekonomide halkın değer yargıları, dünya görüşü ile tüketim ve davranış kalıplarındaki değişmeler çok önem arz etmektedir.
Ekonomik büyüme ;Ekonominin  iyi olma durumuna işaret eder. Sürdürülebilir politikalarla desteklenmiş ve yaşam standartlarını yükselten tutuma verilen isimdir. Eylem olarak, belli bir alandaki geçim faaliyetlerinin olumlu seyrini belirtir. Ekonomideki nicel ve nitel iyileşme olarak da tanımlanır. İnsan sermayesi, kritik altyapı, bölgesel rekabet, sürdürülebilirlik, girişimcilik, sağlık, güvenlik, eğitim alanlarındaki gelişime işaret eder. Türkiye’nin ekonomik büyümesinin değerlendirmesini taktirlerinize bırakıyorum.

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
4 gün önce
16 gün önce
27 gün önce
30 gün önce
55 gün önce
297 gün önce
326 gün önce
433 gün önce
466 gün önce
487 gün önce
536 gün önce
545 gün önce
606 gün önce
615 gün önce
626 gün önce
867 gün önce
887 gün önce
965 gün önce
986 gün önce
1014 gün önce
1041 gün önce
1361 gün önce
1364 gün önce
1396 gün önce
1417 gün önce
1451 gün önce
1463 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=