Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

ZENGİN VE FAKİRLİK….

07 Şubat 2018, 18:49

Geçen gün watsaptan bir arkadaş şöyle bir paylaşımda bulunmuştu.Paylaşımı ilgimi çok çekti.Paylaşım slaytlar halinde hazırlanmıştı.Konusu ,zengin ve fakir ülkeler arasındaki farklılığın neden kaynaklandığını işliyordu.
Zengin ve fakir ülkeler arasındaki fark ülkelerin yaşı değildir.Örneğin Hindistan ve Mısır belkide geçmişi çok eski olan dünyanın en önde gelen iki ülkesidir.Ancak zenginlik sıralamasında çok geridedirler.Halkları genel anlamda çok fakirdirler.
Öbür taraftan Kanada,Yeni Zelanda,Avustralya gibi ülkelerin geçmişi 150 yıllık bile değil iken ,bugün dünyanın gelişmiş ülkeler sıralamasında en önde yer almaktadırlar.
Doğal kaynakların olup olmaması zengin ve fakir ülkeler arasında bir fark yaratmaz.Örneğin Japonya küçük bir toprak parçasına sıkışmış ,%80 arazisi tarıma ve hayvancılığa elverişli değildir.Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkeler arasında yer almaktadır.Ülke dev bir yüzer fabrika gibidir.Bütün dünyadan ham madde ithal edip ,işledikten sonra tekrardan ihraç etmektedir.
Mesela hiç kakao üretmeyen İsviçre dünyanın en kaliteli çikolatasını üretmektedir.4 aylık kısa bir yaz iklimi ile toprağı ekip biçmekte ve hayvancılık yapmaktadırlar.Ürettikleri sütler en kaliteli niteliklere sahiptir.Dünyada sağladığı imajı sayesinde dünyanın en güvenilir ülkesi durumunda olup ,dünyanın para kasası durumuna gelmişlerdir.
Zengin ve fakir ülkelerin yöneticilerini karşılaştırdığında aralarında önemli bir fark bulamazsınız.Irk ve deri rengide önmeli değildir.Kendi ülkelerinde tembel olarak bilinen insanlar ,aslında Avrupa ülkelerinin arkasındaki ana üretici gücü olmuşlardır.Bugün Avrupada bir çok işi Afrikalı güçmenler ile yapmaktadırlar. 
PEKİ ARADAKİ FARK NEDEN KAYNAKLANMAKTADIR?
Uzun yıllar boyunca insanlarına aşıladıkları eğitim ve kültür birikimi ile sağlanmış olan dünyaya bakış açılarıdır.Aradaki fark incelendiğinde;1-temel ahlaki kurallar,2-dürüstlük,3-sorumlulık,4-kanun ve kurallara saygı,5-başkalarının haklarına saygı,6-çalışkanlık,7-tasarruf ve yatırıma olaninanç,8-irade,9-dakiklik …..gibi unsurları görmek mümkündür.
Geri kalmış ülkelerde az sayıda ki insan ,yukarda sıralanmış özelliklere sahiptirler.Fakir ülkerlerin doğal kaynakları olmadığı için Fakir ülkeler konumunda olduklarına dair bakış açısı doğru  değildir.Esas olan yukarda sıralanmış yüksek insani vasıflara sahip olunmadığı için  için fakir olduklarıda dair düşünce gerçekçi ve doğrudur bence….Zenginliği sağlayan işlevsel prensiplere sahip olunmadığı için fakir ülkeler hala fakirdirler.Bu mesajı mümkün olduğunca çok kişinin okumasına vesile olunuz deniliyordu.
Hakikaten yazının içeriği çok hoşuma gitmişti.Bu sebeple bunu dile getirmeye karar verdim.
Anlatılanların ne kadarının gerçek olup olmadığı konusu elbette ki kişiden kişeye göre değişir.TAKTİR SİZ DEĞERLİ OKUYUCULARINDIR.

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
4 gün önce
16 gün önce
27 gün önce
30 gün önce
55 gün önce
297 gün önce
326 gün önce
426 gün önce
433 gün önce
466 gün önce
487 gün önce
536 gün önce
545 gün önce
606 gün önce
615 gün önce
626 gün önce
867 gün önce
887 gün önce
965 gün önce
986 gün önce
1014 gün önce
1041 gün önce
1361 gün önce
1364 gün önce
1396 gün önce
1417 gün önce
1451 gün önce
1463 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=