Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

Neden çabuk kandırılıyoruz?

22 Mart 2018, 17:32

Yaşamı boyunca insanoğlu hep farklı duygular ve hayaller içinde olmuştur.Bu duygu ve hayaller zaman zaman insanın başına en olmadık hadiselerin geçmesine neden olmuşlardır.Özellikle bizim gibi toplumlarda amacına ulaşmak adına her şeyi kılıfına uydurmayı ve kendi kendimizi kandırmayı iyi başarabilen insanlar daha çoktur.Günümüzde insanların hedeflediği tek nokta zengin olmak için verilen uğraşlardır.Bu amaç uğruna yüksek hırs ile  adeta gözlerimiz kör olmuş ve bir çok değeri de bu amaçlar uğruna bir çırpıda heba etmekten de bir an olsun bile sakınmayacak noktaya gelmiş durumdayız.
İnsan oğlunun yanılgılarını artıran ve buna sebebiyet veren bazı faktörler vardır.Bunlar;Sürü psikolojisi, sosyal itaat duygusu, realite körlüğü ve duruma uygunluktur.
Toplumda bazı insanlar zaman zaman  güven duygusunu çevrelerine verdikten  sonra, toplumdaki  sosyal itaat duygusunu ve sürü psikolojisini harekete geçirdiğini görüyoruz. Örneğin BATMAN ’da farklı sektörlerde iş yapan insanlar yüzlerce insanı mağdur etmediler mi? Bu meslek gruplarını söylemeye gerek yok zaten. Bunların kimler olduğunu tolum gayet iyi biliyor. Kandırılmaya  sebebiyet veren başlıca duygu şudur; "Bu kadar insan para yatırıyorsa bu kadar kişi aptal olamaz" düşüncesine kapılmaktan kaynaklandığını söyleyebiliriz.
Bir diğeri de  uygunluktur. Duruma uygunluk varsa realite körlüğü oluşuyor. Örneğin bir çok kişinin terör bağlantısı ile  insanların telefon dolandırıcıları tarafından kandırılmalarının kolaylıkla yapılabiliyor olmasıdır. Bu şekilde yüzlerce insan mağdur edilmiştir. Duruma uygunluğu oluşturtan da algıdır.Algıyı  duruma uygunluk haline getirip kullanmasını iyi becerenler rahatlıkla insanları kandırmayı başarabiliyor.
Toplumda oluşan güçlü algı sayesinde aslında hiç olmaması gereken bazı durumlar gayet normalmiş gibi gelebiliyor. Hele,bizim gibi gözü aç ve kısa yoldan zengin olma hesabı içinde olan toplumlarda bu durum daha kolaylaşıyor.Ve zamanla insan kendisini oyunun içinde rahatlıkla görebiliyor. Günümüzde  bir çok insanımız ,akşam yatmadan önce yarın kimi nasıl kandırabilir yada çarpabilirim planları ile sabahladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Herkesin bir şekilde çarpılmadığı veya kandırılmadığını kim söyleyebilir ki? 
Kandırılma süreçleri içinde insanın korkuları da devreye girmektedir. Kişilerin zaafları ve korkuları devreye sokulması süreci kolaylaştırmaktadır .örneğin bir alana yatırım yapmış insanlar, bu kez parayı kaybetme korkusuyla daha fazla yatırıma devam edebiliyor. 
Güven oluşturarak aldatmaya karşı insanlar, eleştirisel düşünceyi öncelemeli ve uyanık olmalıdır. Ancak;
eleştirisel düşünce bizim toplumumuzda çok az kullanılan bir ilkedir.
Özellikle kandırma planlarında dini argümanların devreye sokulması işi çok basite indirgediğini ayrıca rahatlıkla söyleyebiliriz.
Kandırılmamak için ne yapmalı ve buna çare bulunabilir mi bilmiyorum. Ancak, bu hırs ve aç gözlülük ile ıslah olacağımızı hiç zan etmiyorum. Menfaati için tüm değerlerini bir çırpıda silebilen insanların her geçen gün çoğaldığı bir durumda işimiz zor bence…

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
3 gün önce
114 gün önce
143 gün önce
243 gün önce
250 gün önce
283 gün önce
304 gün önce
353 gün önce
362 gün önce
423 gün önce
432 gün önce
443 gün önce
684 gün önce
704 gün önce
782 gün önce
803 gün önce
831 gün önce
858 gün önce
1178 gün önce
1181 gün önce
1213 gün önce
1234 gün önce
1268 gün önce
1279 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=