Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

Nüfus müdürlüğüne takviye memur!

15 Temmuz 2018, 19:46

Nedendir bilmiyorum ancak, normal hayatta herhangi bir yere veya özel ve resmi bir kuruma gittiğimde çalışmalar ile ilgili olarak iyi bir gözlem yaparım. Oradaki çalışmalara, hareketliliğe insanların duruş ve tavırlarına, insanlar ile olan diyaloglarına bakarım. Yani iyi bir gözlemciyim diyebilirim.
Geçen gün yolumuz nüfus müdürlüğüne düştü. Daha öncede defalarca gittiğimiz bir yer. Gitme nedenimizde çocuğun kaybolan kimliğini çıkarmak.
İlk önce 12/07/2018 tarihinde öğleden sonra nüfus müdürlüğüne gittiğimizde muazzam bir kalabalığın olduğunu gördük. Fişimizi kesip beklemeye başladık. Baktık ki, olacak gibi değil ve sıra bize bugün gelmez diye, geri geldik. Nasıl olsa, Cuma sabahı sakin olur ve Cuma günü kimliği alırız umudu ile Cuma günü saat 8:45 gibi tekrardan nüfus müdürlüğüne gittik. Baktık ki ne görelim? Dün görmüş olduğumuz kalabalıktan fazla bir kalabalık. Oradaki bir iki arkadaşa sorduk sıra bize gelir mi acaba diye? Öğleden sonra zor gelir dediler. Burada beklemenin bir anlamı yok deyip tekrar geri geldik.
Daha önceleri ehliyet belgesi ve pasaport işlemleri nüfus müdürlüğüne verilmediği için fazla insan yığılması olmuyordu. Çünkü hatırlıyorum,  çocukların yeni kimliklerini çıkarmaya gittiğimde salonda bekleyen kişi sayısı yok gibiydi. İki gündür gördüğüm manzara bana, sanki bu kimlik belgesini almak için daha çok gidip geleceğimizi göstermektedir. Üstüne de her seferinde çocuğa attığım fırçalar çabası…
İşin özü şu; Nüfus müdürlüğünün yükü bu kadar arttırılmış iken orada çalışan sayısının artmamış olmasının buna neden olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü orada çalışan birçok arkadaşı simaen tanırız. Hep eski arkadaşlar. Bu yoğun azaltılması adına basit bir işlem olması gereken kimlik belgesinin çıkarılması bu kadar zor olamaması gerekir bence. Üstüne üstlük birde kimlik belgeniz kaybolmuş ise, kaybolduğuna dair harcın yatırılması ve bahçede kurulmuş PTT aracının önünde yine kuyruğun olması cabası. Bazıları da harcı bankaya gidip yatırmaktadır. Allahtan biz bankaya gidip yatırdık. Aslında bu harcın, kimlik belgesi çıkarılması esnasında ödenmesi daha mantıklı olmaz mıydı? Daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
Gözlemlediğim bir konuda; yaşlı bir amca ile memur arasında geçen diyalog oldu. Memur arkadaş, durumu nazikçe anlattığı halde yaşlı amca anlamamakta ısrar ediyordu adeta. Doğru o memur arkadaşı sabrından dolayı da ayrıca tebrik ediyorum. Aslında oradaki çalışanların hemen hepsinin, uzun yıllardır orada çalışıyor olmaları, halk ile sıkı diyaloğa girmelerinden dolayı da kendilerini çok iyi geliştirdiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Hakikaten her gün çok farklı insan ile muhatap olmak durumunda kalmaktadırlar.
Kısaca özetlemek gerekir ise; Nüfus müdürlüğündeki işlemlerin daha hızlı yürümesi adına oraya acilen memur takviyesinin yapılması gerektiğini tekrardan hatırlatır, orda çalışan memur arkadaşlara da sabır ve kolaylıklar diliyorum.

  • Bu haberi paylaşın:
Yazarın Diğer Yazıları
140 gün önce
169 gün önce
269 gün önce
275 gün önce
309 gün önce
330 gün önce
379 gün önce
388 gün önce
449 gün önce
457 gün önce
468 gün önce
709 gün önce
730 gün önce
808 gün önce
829 gün önce
857 gün önce
884 gün önce
1204 gün önce
1207 gün önce
1239 gün önce
1260 gün önce
1294 gün önce
1305 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=