Lütfen bekleyin..

Mehmet Cevat Kerem

SAHTE BELGE DÜZENLEYEN FİRMALARIN ÖZELLİKLERİ

04 Şubat 2019, 17:46

Son yıllarda sık sık çıkarılan matrah artışı kanunlarından sonra, sahte belge düzenleme fiillerinde çok büyük artışların olduğunu görülmektedir. İnsanlar, nasıl olsa, tekrardan matrah artışı çıkarılır ve kendimi temize çıkarırım hissi ve duygusu ile hareket etmektedirler.   

Sahte belge (Muhteviyatı İtibariyle Yanıltıcı Belge) düzenlemeyi meslek haline getirmiş firma ve şahıslar genellikle aşağıda sıralanan ortak özellikleri taşımaktadırlar

1-Bu   kişiler  çoğunlukla   tek maksimum iki   ortaklı   ve   cüzi   sermayeli   limited   şirketler şeklinde mükellefiyetler tesis ettirmektedirler.

2-Kurulan Şirketin faaliyet göstereceği alanlar mümkün olduğunca geniş tutulur.

3- İşyeri  olarak  belirtilen  adres  bir  masa,  bir  telefon,  birkaç  sandalye  ve koltuktan oluşan bir bürodur ve genellikle şube ve depoları bulunmaz.

4-Bildirilen adresler genel olarak meçhul adresler olup, gerçek olması    durumunda da sık sık adres değiştirmek suretiyle izlerini kaybettirme çabası içinde olurlar.

5-Bu  şahıslara  veya  şirketlere  ulaşılsa  bile yasal defter  ve  belgeleri  inceleme  elemanına ibraz etmeyerek sahte belge aldıkları ve verdikleri kişi veya şirketleri gizlemeye çalışırlar.

6-Bu tür şirketler gerçek  bir  ticari  faaliyette  bulunuyormuş  gibi  vergi  kanunlarında   yer  alan    bazı yükümlülükleri (defter tutma, beyanname verme gibi) usulen de olsa yerine getirirler.

7-Çok  kısa  sürelerde  ciddi iş hacimlerine  (Yeterli  sermaye   ve formasyondan yoksun olmalarına rağmen) ulaşmış görünmekte, fakat buna rağmen ya hiç vergi ödememekte veya cüzi miktarda vergi ödemektedirler.

8-Çok Kısa sürelerde büyük miktar ve tutarlarda mal alıp satmış gibi görünen ve ilgili  dönem beyanları da buna bağlı olarak çok yüksek tutarlı olmasına rağmen ödenmesi gereken bir vergi tahakkuk ettirmemekte veya ödenecek vergi tahakkuk etmesine rağmen vergi dairesine ödenmemektedir.

9-Kağıt üzerinde iş hacimleri çok yüksek görünmesine rağmen söz konusu faaliyet herhangi bir işçi çalıştırmaksızın veya yetiştirilmesi imkansız şekilde bir iki personel ile iş hacmine uyumlu olmayacak derecede az sayıda işçi çalıştırılarak yürütülmektedir.

10-Bu  tür şahıslar ve  firmalar  düzenledikleri  sahte  faturalara  karşılık  yine  sahte olarak tanımlanabilecek faturalarla defterlerine mal ve hizmet alımı girişi yapmakta, bu yolla emtia Gider ve katma değer vergisi dengesi kurmaya   çalışmakta veya   bazende buna bile gerek görmeyip  hiç    belge    temin    etmeden    tamamen    hayali kayıtlar oluşturmaktadırlar.

11-Tespit edildiklerinde ise, maddi güçlerinin olmadığından  veya   üzerlerine kayıtlı mal  bulunmadığından maddi  bir müeyyide  uygulanamamakta, vergi ve cezalar  tahsil edilememektedir.

12-Bu tür kişiler ve firmalar  tarafından  düzenlenmiş  sahte  (Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge) faturalar  genellikle  yine sahte fatura düzenleme amacıyla kurulmuş paravan denebilecek firmalar üzerinden geçirilerek zincirin halkaları genişletilmekte, bu yolla da vergi incelemeleri esnasında sahte belgeyi düzenleyen ve firmalar arasında bağlantı kurulması engellenmeye çalışılmaktadır.

Teknolojik alt yapının geliştiği günümüzde, sahte fatura ticareti ile uğraşan kişiler hakkındaki tespitlere ve bilgilere bilgisayar ortamlarından (online) kolaylıkla ulaşılabildiğinden (özellikle tek sicil numarası uygulaması) bu tür kişilere yeni bir mükellefiyet tesisi esnasında daha titiz davranılmakta  veya kişinin yakalanma  endişesi nedeniyle  şahsi  mükellefiyet  tesis ettirilmemektedir.  Bunun  yerine; mükellefiyet  kaydı olan şirketlerin  hisselerini  devir alarak ya da sahte fatura düzenlemek amacıyla ilgisiz kişiler adına yeni şirket kurdukları gibi genellikle de Limited Şirket Kurarlar.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
22 gün önce
264 gün önce
293 gün önce
393 gün önce
400 gün önce
433 gün önce
454 gün önce
503 gün önce
512 gün önce
573 gün önce
582 gün önce
593 gün önce
834 gün önce
854 gün önce
932 gün önce
953 gün önce
981 gün önce
1008 gün önce
1328 gün önce
1331 gün önce
1363 gün önce
1384 gün önce
1418 gün önce
1429 gün önce
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=