USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

BATÜ’DE KARİYER GÜNLERİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından yürütülen ‘TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Teşviki Teknik Destek Projesi’ kapsamında Batman Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ etkinliği başladı.

BATÜ’DE KARİYER GÜNLERİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
30-09-2022 17:40
30-09-2022 17:42
Google News

Düzenlenen etkinliğin açılış törenine, Üniversite Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, üniversite yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

GENEL SEKRETER ALANLI “PROJE KAPSAMINDA ÇOK SAYIDA KAPSAMLI ETKİNLİK YAPTIK, EĞİTİMLER VERDİK”

Etkinlikte konuşan Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Alanlı TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Teşviki Teknik Destek Projesi’nin amacının kaliteli eleman yetiştirerek niteliklerini artırmak dolayısıyla istihdam edilebilirlik oranını da yükseltmek olduğunu söyledi.

DİKA olarak bölgedeki en önemli faaliyetlerinin bölge potansiyellerini harekete geçirerek bu potansiyellerin kalkınmaya katkılarını artırmak olduğunu belirten Genel Sekreter Alanlı, proje kapsamında çok sayıda etkinlik yaptıklarını, eğitimler verdiklerini kaydetti. Üniversitenin projeye birçok konuda destek sunduğunu dile getiren Genel Sekreter Alanlı, etkinliğe ev sahipliğinden dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir’e teşekkür etti.

REKTÖR DEMİR “BAŞARILI BİR KARİYERE SAHİP OLMAK İÇİN BÜYÜK ÇABA VE GAYRET SARF EDİLMESİ GEREKİYOR”

Etkinlikte bir konuşma yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Batman Üniversitesi olarak hem bölgedeki gençlerin hem de öğrencilerimizin istihdamlarını sağlamaya, meslek hayatlarında başarılı bir kariyer elde etmeleri için gerekli çalışmaları yapmaya ve her türlü akademik desteği sunmaya gayret ettiklerini dile getirdi.

Öğrencilerin akademik yeterliliklerini artırmak ve onları geleceğe donanımlı bireyler olarak hazırlamak amacıyla üniversitemizde Sektör-Öğrenci Buluşmaları’nın başlatıldığını belirten Rektör Demir, bu buluşmalarda, öğrencilerin sektör ve iş hayatı ile ilgili merak ettikleri konulara açıklık getiren sektördeki uzman kişilerin, öğrencilerimize başarılı kariyer tecrübelerini anlatarak onların geleceğe hazırlanma motivasyonlarına cesaret verdiklerini vurguladı. Başarılı bir kariyere sahip olmak için büyük çaba ve gayret sarf edilmesi gerektiğinin altını çizen Rektör Demir, nitelikli bir kariyere ulaşmak için azmedilmesi, fedakârlık ve sabır gösterilmesinin önemine değindi.

REKTÖR DEMİR “KARİYER HEDEFLERİNİ BELİRLERKEN KISA VE UZUN VADELİ KARİYER HEDEFLERİ OLUŞTURULMALI”

Kariyer hedeflerini belirlerken kısa ve uzun vadeli kariyer hedefleri oluşturulması gerektiğini belirten Rektör Demir, konuşmasına şu şekilde devam etti “Kendinizi çok iyi tanımalı neleri başarıyla yapabildiğinizi, neleri yapamadığınızı ve hedeflerinize ulaşmak için hangi becerilere ihtiyacınız olduğunu tespit etmelisiniz. Yaşadığınız toplumda nasıl bir etki yaratmak, topluma nasıl bir katkı sağlamak ve hangi alanlarda farklılık yaratmak istediğinizi belirlemelisiniz. Tüm bunların yanında başarılı bir kariyere sahip olmak istiyorsanız dakik olmalı, erken uyanmalı, işe zamanında başlamalı ve zamanı boşa harcamamalısınız. Mutlaka bir iş etiğine sahip olmalısınız çünkü bir iş etiğine sahip olmak öz saygınızı, özgüveninizi artırmanın yanında yaptığınız işe olan inancınızı da pekiştirir. Çalıştığınız iş yerinde uzlaşmacı, çözüm odaklı fikirler üretmeli ve beyninizi daima pozitif yönde çalıştırmalısınız. Öğrenmeye açık olmaya, kendinizi doğru şekilde ifade etmeye ve ihtiyaç duyan herkesle bilgilerinizi paylaşmaya gayret etmelisiniz. İşinizi aksatacak, yavaşlatacak bahanelerden uzak durmayı, üşengeç olmamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. En önemlisi de çalışacaksınız, çalışacaksınız, çalışacaksınız.  Unutmayın başarılı, verimli ve uzun vadeli kariyer hedefine ulaşmanın yolu, bu özellikleri ruhunuzda ve bedeninizde bir araya getirmek ve doğru şekilde kullanmaktan geçer” dedi.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdikleri etkinliğe, Türkiye’nin farklı illerinden katılan 60 sektör temsilcisi, kurdukları tanıtım stantlarında kariyer ve istihdam olanaklarıyla ilgili bilgiler sunarken başarılı bir kariyer elde eden girişimciler de iş kurma fikirlerini hayata geçirirken karşılaştıkları zorlukları ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA