USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

“BALIK TÜRLERİ TEHDİT ALTINDA”

Batman Çevre Gönülleri Derneği, TMMOB Batman İKK, Batman Barosu ve Batman Çevre Platformu öncülüğünde akademisyenlerin katılımı Batman Çayı'nın imara açılarak üzerinde organize sanayi bölgesi kurulması ile tehdit altında olması nedeniyle panel düzenlendi.

“BALIK TÜRLERİ TEHDİT ALTINDA”
20-11-2023 15:18
Google News

Geçtiğimiz yıllarda dünyada en nadir görülen Batman Bantlı Çöpçü Balığı'nın keşfini gerçekleştirerek gündeme gelen Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden Dr. Münevver Oral, Doç. Dr. Cüneyt Kaya, Iğdır Üniversitesi öğretim görevlilerinden Dr. Emrah Çelik ile TMMOB Bingöl İKK Sekreteri Can Fidal Boldaş'ın panelist olduğu panelin moderatörlüğünü ekoloji haberleri ile tanınan gazeteci Metin Yoksu gerçekleştirdi.

Batman Çayı kenarında yapılmak istenilen organize sanayi ile kentin içme suyunun tehdit altında olduğu vurgulanan panelde her ne kadar Batman Çayı adı olsa da akarsuyun nehir niteliğinde olduğu içinde endemik balık türlerinin olduğu, kırmızı listede bulunan 6 kuş türünün yanı sıra 188 kuş türünü akarsu boyunca yuvalama ve göç için kullanıldığı vurgulandı. Bölgede yaşanan yaban hayatının tehdit altında olduğu ve iklim krizinin etkilerinin olduğu günümüzde suyu korunması gerektiğine vurgu yapılarak Batman Çayı'nın korunması için mücadele edileceği öne çıkarıldı.

BALIK TÜRLERİ TEHDİT ALTINDA

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses'in ardından akademisyenler Batman Çayı'ndaki ekolojik yaşamı anlattı. Bugün 50'in üzerinde Dicle Nehri'nde balık türünün bilindiğini ifade eden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Cüneyt Kaya, Batman Çayı'nda en az 25 tür belirlediğini söyledi. Balık türlerinin korunması için akarsular üzerinde gereğinden fazla tesis kurulmaması gerektiğine vurgu yapan Kaya, "Büyük devasa tesislerin yanı sıra tıro viro adıyla bilinen ağlar ile balık tutulmaması gerekiyor. Bu ağlar suda kalınca onlarca yıl binlerce su canlısının eziyet çekerek can vermesine neden oluyor. Suyu korumak için çalışmalar yapılmalıdır. Batman Bantlı Çöpçü Balığının yaşam alanları koruma altına da alınmalıdır" diye konuştu.

BATMAN ÇAY'I 188 KUŞ TÜRÜNÜN YAŞAM ALANI

188 kuş türünden 6 türün kırmızı listede ve türünün tehdit altında olduğuna dikkat çeken Iğdır Üniversitesi Öğretim Görevlisi Emrah Çelik  "Batman Çayı'nın eşsiz bir doğası var. Burada çok sayıda yuvalama alanı tespit ettik. Türler insan baskısı, hayvancılık, avcılığın yanı sıra çeşitli atıklar ile de tehdit altında. 188 kuş türünden 6'sı kırmızı listede bulunuyor. Şah Kartalı, Üveyik, Kara Akbaba, Kız Kuşu, Sakallı Akbaba, Küçük Akbaba Batman Çayı havzasında bulunan ve kırmızı listedeki canlılar " dedi. Akademisyenlerin ardından Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Kahraman konuştu.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA