USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

EHMEDÊ XANÎ DERNEĞİ’NDEN DENGBEJ GECESİ

Batman Ahmedi Hani İnanç Kültür Derneği, Dengbej kültürünü yaşatmak amacıyla Dengbej Gecesini düzenledi.

EHMEDÊ XANÎ DERNEĞİ’NDEN DENGBEJ GECESİ
21-09-2023 11:35
21-09-2023 11:36
Google News

Dengebj gecesinde Batmanlı genç Dengbej Vedat Akarsu'nun söylediği kilam ve stranlarla geceye renk kattı.

Kürtlerde devam eden ve Binlerce yüzyıllık Dengbejlik kültürünü gelecek nesillere aktarmak amacıyla bu tür etkinlikler yapılıyor.

Mehmet Sait Temel “Ehmedê Xanî Dernek  Başkanı, Ehmedê Xanî Derneği olarak olarak derneğimiz çalışmalarına devam ediyor, dernek olarak kültür sanat ve geleneksel etkinlikleri yapıyoruz, bu akşamda bir Dengbej programını yaptık, senede 4- 5 defa bu Dengbej etkinliklerini yapıyoruz, bizim meşhur Dengbejlerimiz var, biz bu geleneksel etkinliklerimizi ve Dengebjlerimizi etkinleştiriyoruz, Dengbejlik kültürü  binlerce yıldır Kürtlerin bir kültürdür ve yaşatılıyor, elimizden geldiğince bu geleneksel kültürü yaşatmaya çalışacağız. Bunu halkımızın görmesi için bu türlü etkinlikleri yapıyoruz. Bu akşam ki misafirimiz iyi bir Dengbej olan Vedat akarsu oldu, birkaç kelam söyledi böylece gecemizi yad etik inşallah bundan sonrada bu tür etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Vedat Akarsu ise “biz bugün Ehmedê Xanî Derneğinin misafireydik her ay denbej etkinliklerini yapıyorlar, kısmet oldu bu sefer de biz misafirleri olduk, Allah eksiklerini vermesin ona başarılar diliyorum. Vatandaş, bende dengbej programına katıldım Ehmedê Xanî Derneği bu programı yaptı. Çok sevindim çok güzel geçti Ehmedê Xanî Derneğine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA