USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

MEME KANSERİ OLAN HASTAYA BAŞARILI MÜDAHALE

Batman Eğitim Araştırma Hastanesi'nde meme kanseri olan hastaya başarılı bir cerrahi müdahale gerçekleştirildi.

MEME KANSERİ OLAN HASTAYA BAŞARILI MÜDAHALE
02-05-2024 16:57
02-05-2024 16:58
Google News

 Cerrahi Onkolog Op. Dr. Emir Fatih Kaya "Siirt ilinden Batman Eğitim ve Araştırma hastanesi Cerrahi Onkoloji Polikliniği ne başvuran Savgül Erkan, meme biyopsi sonucu invaziv meme kanseri olarak geldiği için endişeliydi. Hastanemiz multidisipliner tümör konseyinde yapılan değerlendirme sonrası cerrahi kararı alındı,  hasta ve yakınlarıyla paylaşıldı. Hastamızın da isteği üzerine Onkoplastik meme koruyucu cerrahi yapılmasına karar verildi.

Hastamızın ameliyat esnasında koltuk altı lenf nodları örneklendi, hastanemiz patoloji bölümünce yapılan özverili inceleme sonrası bu bölgeye tümör yayılımı olmadığı bilgisi bize iletildi. Ameliyat materyali sınırlarının da temiz olması bizi ve hastamızı mutlu etti" dedi. Şifayla taburcu olan hasta, Op. Dr. Emir Fatih Kaya'ya teşekkür etti.

“KANSERİN TEKRARLAMA RİSKİNİ AZALTIR”

Op.Dr. Emir Fati Kaya, Meme Koruyucu Cerrahi ve Onkoplastik Cerrahi müdahaleye ilişkin şöyle bilgi verdi.

Meme koruyucu cerrahi, sadece meme kanseri bulunan alanın çevresindeki bir miktar sağlam doku ile birlikte ameliyatla çıkarılarak, memenin geri kalan kısmının korunması anlamına gelir. Bu yöntem, meme bütünlüğünün korunmasını sağlar ve birçok hastada tercih edilen bir yöntemdir. Meme koruyucu cerrahi, tümörün tipi, büyüklüğü, yaygınlığı ve hastaya ait diğer faktörlere bağlı olarak uygulanabilir. Bu yöntem genellikle meme kanserinin erken evrelerinde veya kemoterapi sonrası ilerleyen evrelerinde tercih edilir. Ameliyat sonrasında genellikle radyoterapi yapılması gereklidir, bu da kanserin tekrarlama riskini azaltır.

“ESTETİK OLARAK DAHA İYİ SONUÇ ALINMAKTADIR”

Onkoplastik Cerrahi, meme tümörlerinin memenin korunarak tedavisinden daha fazla hastanın yararlanabilmesini sağlayan tedavi yöntemidir. Hastanın memesi üzerinde çeşitli plastik cerrahi yöntemleri ile geniş doku alanları çıkarılsa da memenin yeniden şekillendirilmesi ve diğer memenin de simetrik olarak düzeltilmesi sağlanmakta ve bu yöntemlerle kanserin cerrahi tedavisi tam olarak yapılırken hem de estetik olarak daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?