USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

OBEZİTE TEDAVİSİNDE CERRAHİ YAKLAŞIM

Özel Batman Yaşam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Cemil Kuba obezite tedavisinde cerrahi yaklaşım olan Obezite ve Metabolik Cerrahi hakkında bilgi verdi.

OBEZİTE TEDAVİSİNDE CERRAHİ YAKLAŞIM
12-09-2023 12:12
12-09-2023 12:13
BATMAN
Google News

Özel Batman Yaşam Hastanesi genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Mehmet Kuba “Obezite, modern dünyanın giderek büyüyen bir sağlık sorunu haline geldi. Hem bireylerin hem de toplumların sağlığını ciddi şekilde tehdit eden bu sorunun üstesinden gelmek için çeşitli yaklaşımlar bulunsa da bazı insanlar için "metabolik cerrahi" olarak da bilinen özel bir çözüme başvurabilmektedir.

Obezite, birçok ciddi sağlık sorununa yol açabilen vücut yağının fazla birikmesi durumunu ifade eder. Kalp hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon ve kanser gibi hastalıkların riskini artırır. Ayrıca, obezite yaşam kalitesini düşürebilir ve psikolojik stresi artırabilir.

Metabolik cerrahi, obezite ve obezite ile ilişkilendirilen metabolik hastalıkları tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış bir dizi cerrahi prosedürü içerir. Bu prosedürler, mide büyüklüğünü azaltarak veya bağırsakların emilimini etkileyerek kilo kaybını teşvik eder ve metabolizmayı iyileştirir. Bunun sonucunda, birçok hastada kilo kaybı ve metabolik hastalıkların iyileşmesi görülür.

Metabolik cerrahi, sadece kilo kaybı amacı gütmeyen obezite hastalarına da umut verir. Özellikle tip 2 diyabet gibi metabolik hastalıkları olan insanlar, bu prosedürlerin düzelme sağlayabileceği bir çözüm olarak metabolik cerrahiye yönlendirilebilirler. Ancak unutulmaması gereken bir şey var: Metabolik cerrahi, sadece cerrahi bir prosedür değil, aynı zamanda bir yaşam tarzı değişikliği gerektirir. Hastalar, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle birleştirerek cerrahi sonuçları en üst düzeye çıkarmalıdır.

Sonuç olarak bu prosedürleri düşünen herkesin, riskleri ve faydaları hakkında dikkatli bir şekilde bilgilendirilmesi ve sağlık profesyonelleri ile iş birliği yapması önemlidir” dedi.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA