USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Bu alem e bu az bile…

26-12-2018

“Alem buysa kral sensin” demek geliyor insanın içinden, bir taraftan isyan ettiklerini iddia eden iş, okul, yargı, aile, çalışan ve işsiz alemi, bir taraftan da olan bitenlerden dolayı memnuniyetlerini bildiren, yalaka bir alem…
Dün asgari ücret açıklanırken sosyal medya da hem işçi, hem işveren isyanlarına şahit olmuşken, bu gün TÜSİAD başkanı çıkıp, “biz bu asgari ücretten çok memnun kaldık” açıklaması!
Yüksek banka faizlerinden şikayetçi olan iş ve yatırım dünyasının, her gün kepenk kapattıklarını iflas ve konkordatolarla bu işi tam dramatize eden bir alem…
Ama yine bu aşamada, iş aleminin başındaki adam kalkıp nasıl açıklamalar yapıyor, bunları da sizlerle paylaşmak isterim.
“Yeni asgari ücrete ilişkin Bilecik, "İş dünyası için asgari ücret tespitinin 2 bin 20 TL olması çok olumlu bir gelişme oldu." dedi.
Bilecik, "İş dünyası verilen desteklerden memnun, bu destekler doğrultusunda ağustos itibarıyla yaşadıklarımız bertaraf edildi." diye konuştu.
TÜSİAD Başkanı Bilecik, "Reel sektörün finansmana erişim probleminin mutlaka çözülmesi, banka bilançolarında gerekli temizliğin yapılması gerek." dedi.
Bilecik, "Gelecek yıl yüzde 1'ler civarında bir büyüme, yüzde 17'ler civarında bir enflasyon öngörüyoruz." şeklinde konuştu.
"Şu ana kadar alınan tedbirler fevkalade olumlu." diyen Bilecik, şunları söyledi:
"İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nın da olumlu olduğunu görüyoruz ama bunların artık daha uzun vadeli olması gerektiğini düşünüyoruz.
Çok önemli sıkıntıları yaşamasına rağmen Türkiye'nin AB üyeliğinin hala vazgeçilmez bir hedef olması gerektiğine inanıyorum."
Bilecik, "Finansman maliyetleri bu kadar yüksek olmasına rağmen gerek içeride iş dünyasının, gerekse yabancı yatırımcıların güçlü bir yatırım yapma iştahı var." dedi.” 
Bu açıklamaları yapan kişi iş aleminin önde gelen bir şahsiyeti ve bu alemin başındaki kişi, bu kadar memnun ise sokaktaki insan neden memnun kalmasın…
Enflasyonun yüzde 25 ler de, faizin ise yüzde 50 lerde seyrettiği, bir finansal yapı içindeki ülkede, iş alemi bu kadar memnun ise biraz daha enflasyon ve biraz daha, fazi demekten başka diyecek bir lafımız kalmıyor!
Sarı yeleklilerden söz eden iş alemi ise çalışanlar cephesinden de fazla bir rahatsızlık yok, yani bu alemin her kesimi ekonomi yönetiminden ve çalınan kararlardan memnun!
O zaman bu muhalefetin kopardığı yaygara neye? Bu kadar kriz çığırtkanlığı yapmanın ne alemi var herkes memnun ve herkesin keyfi yerinde.
İşte işçi aleminin duyarlılığı ve lafları.
“Asgari Ücret Tespit Komisyonu dördüncü ve son toplantısını yaptı. 2019'da uygulanacak asgari ücret net 2 bin 20 TL oldu. Rakamların oybirliği ile belirlendiği açıklandı.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamasının ardından TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin açıklandığı toplantıda, asgari ücretin belirlenmesi sürecinde kendisine yapılan eleştirilere cevap verdi. Ergün Atalay, "Sokağa davet ediyor diye eleştiriler aldım, ne yapsaydım plaja mı davet etseydim" dedi.” 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?