USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

DEVLET HALKIN GERİSİNDEN GELİYORSA!

31-01-2021

Son günlerde devlet aklına şaşıyorum, eskiden her şey ya mecliste veya köşkte takip edilirken, yani milletin vekilleri, ve seçilmiş cumhurbaşkanlarının halkın içinde olanları…

Ama iş saraya ve başkan a verildiğinden beri, halktan kopuk ve halktan uzak kalan devlet idaresi, maalesef oluşan her krizde, halkın gerisinde kalarak, olaylara geç sahip oluyor!

Ekonomik kriz halkı aylardır, kasıp kavururken, gıda ve sebze fiyatları aylardır uçarken, TÜİK istatistikleri ile oyalanan saray eşrafı, krizin varlığından habersiz gibi davranıyor!

İş gelip hane halkını yakmaya, yuvaları yıkmaya, ocakları söndürmeye dayanınca, yani kısacası savaş bittikten sonra silah aramaya benzeyen bir arayışla, saray çözüm için, lütfedip toplandı!

Peki çözüm? Çözüm yok oyalama var ve işin mahiyetini kavramakta zorlanma var, bu yüzden çaresizlik içinde kıvranan halk var!

Bakın saray son gıda fiyatlarının aylardır yükselmesine karşılık neler yapmış, siz değerlendirin ve bu eyleme bir yorum yapın,

“Son dakika… Yüksek gıda fiyatlarına erken uyarı sistemi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yükselen gıda fiyatlarının önüne geçebilmek için Erken Uyarı Sistemi'nin oluşturulmasına karar verdi. 

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi dün akşam toplandı. Toplantıda 2021 beklentileri ele alındı. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

– Toplantıda Türkiye’de işlenmiş ve işlenmemiş gıda fiyat gelişmelerinin yanı sıra salgın sürecinin 2020 yılı gıda fiyatlarına etkisi, küresel tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmelere ilişkin hususlar ve 2021 yılı beklentileri değerlendirilmiştir.

– Gıda Komitesi gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ileriye dönük üretim ve fiyat gelişmelerini öngörebilmesini kolaylaştıracak veri tabanlı çalışmaların sürdürülmesini kararlaştırdı.

– Tarımsal ürünler ve gıda piyasalarındaki gelişmeler konusunda zamanlı kararlar almaya fayda sağlayacak bir Erken Uyarı Sistemi’nin oluşturulmasına ilişkin teknik altyapı çalışmaları Komiteye sunulmuş ve kurumlar arası işbirliğinin çerçevesi belirlenmiştir”

Bu erken uyarı sistemi kimi nasıl uyaracak ve kim nasıl bir çözüm bulacak? Bu soruların yanıtları da yok.

Bunun anlamı şu halkı oyalamak bu krizden dolayı esnafa yeni bir yazılım masrafı çıkarmak ve esnaf ile halkı karşı karşıya getirirken, iktidar birkaç gün daha kazanacak!

Bu tür absurb tedbirler çözüm olur mu fahiş fiyatlara, bu tür aklı ve mantıktan uzak tedbirlerle kimi nasıl kontrol edecekler?

Bu çılgın tedbirlerle, gıda, sebze ve meyve bu sefer tezgah altı veya stokçuluk sistemi ile karaborsaya düşecek ve halkın pahalı bulabildiği temel ihtiyaç mallarını bu sefer eş dost aracılığı ve karaborsadan temin etmek zorunda kalacaktır.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?