USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HAYATIN KARARTILDIĞI SINAV!

09-06-2024

Kısaca adına YKS denilen sınavın ilk aşaması cumartesi günü yapıldı, bende sınavın ilk günü gençlerin ve ailelerinin çektiği sıkıntıyı yakından gördüm.

Özellikle çevre yollarının ana ar tellerinde trafik tamamen kitlenmiş vaziyette, özellikle sınava girecek gençlerin sınav salonlarının şehir dışındaki okullarda olması, sabahın erken saatlerinde öğrenciler ve velilerinin yola çıkmasına neden olmuştu.

Siirt çevre yolu, Hasankeyf yolu, Üniversite yolu tamamen araç kuyruğuna dönüşmüştü, çocuklar heyecanlı, velileri ise umutsuz bir şekilde!

Sistem öle bir hale getirdi ki bu yükseköğretim işini tamamen ticari ve ranta dayalı, dışarıya karşı göstermelik, TÜİK verilerine göre ise istihdam!

Bu kurumlarda okuyan öğrenci ne okuduğunu ve ne için okuduğunu bilmiyor, okudukça cahil ve eğitimsiz kalıyor, veliler ise mezun olur olmaz çocuğun özellikle devlet kurumunda, rahat bir ücret alsın diye didiniyor!

Şanslı çocukların velileri biran önce iktidar kanadına bağlı bir tarikat veya cemaate bağlanarak, kadro garantisi alıyor!

Ama bu alanda başarılı olamayan aileler ise maalesef çocuklarının mezuniyetinden sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor!

En popüler okuldan mezun olsan dahi iktidar kanadında torpilin ve adamın yoksa devlet kurumu hayal, bunun için birçok öğrenci yurtdışı hayalleri kurmaya ve yeni bir maratona çıkmaya hazırlanıyor!

Eğitim kalitesi sıfır ve bilgiye dayalı mezuniyetin olmadığı bu kurumlarda, öğrenci boş ve hedefsiz yetiştiriliyor, tam bir dilenci psikolojisi ile!

Bu yaz sıcağında 40 derece sıcakta kapalı salonlarda, ter döken binlerce öğrencimiz maalesef tamamen harcanacağı ve hayatının karartılacağı yeni bir sisteme adım atmaya hazırlanıyor!

Veliler ise okulların önünde heyecanla çocuklarının sınavdan çıkmasına ve onlara müjdeli bir haber vermesini bekliyorlar!

Bu heyecan maalesef siyasiler ve iktidarda hiç yok, sadece ne kadar daha fazla öğrenci yükseköğretime yerleştirip, TÜİK istatistiklerinde işsiz sayısını nasıl düşüreceklerinin hesabını yapmaktadır!

Türkiye genelinde bu yıl; “Üniversite maratonunun ilk testi TYT’de soru içeriğinin yoğunluğu zaman kullanımını etkiledi

Eğitimciler “Türkçede dil bilgisi kolay, paragraf ve anlam soruları ise çeldiricilerden dolayı zorlayıcı oldu” dedi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (2024-YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün yapıldı. 3 milyon 36 bin 945 adayın başvurduğu sınavda, Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde 20, temel matematik testinde 40, fen bilimleri testinde 20 soru olmak üzere toplam 120 soru soruldu. Bugün saat 10.15’te olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT), 15.45’te de Yabancı  Dil Testi (YDT) yapılacak”

Bu sınavlara bazı cemaat ve tarikat ile vakıfların ise soru bulup üyelerine dağıttı iddiası her sene ve her sınavda maalesef mevcut, bunu solcusu, sağcısı, dindarı ve dinsizi yapmakta, bulan bulup, bedava kapağı bir kuruma atmaktadır!

İşte bu şart ve bu zor ortamda gençlerin geleceği ile oynanıp karartılıyor, kısacası GGKS olarak nitelemek gerekir bu sınavı…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?