USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

MASALDAYMIŞIZ GİBİ YAŞADIK 4

10-06-2024

Petrol kentinde ikinci duraklama dönemi 4 Eylül 1993 tarihiydi. DEP Milletvekilleri Batman’da esnaf ziyaretindeydiler. Cumhuriyet mahallesindeki Sanayi sitesi esnaflarını ziyaretlerini gerçekleştirildikten sonra

Ziyaret heyetinde kapatılan DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar, Van Milletvekili Remzi Kartal, Batman Milletvekili Nizamettin Toğuç ve DEP’li yönetici Mehmet Özdemir vardı.

ELMA SOKAĞINA KAN BULAŞMIŞTI

Elma sokağı o zamanlar kalabalık olması ile bilinirdi. İkinci Cadden Elma Sokağı girişinde DEP’li vekillerin bulunduğu heyete ateş edilmişti. Mehmet Sincar ve Mehmet Özdemir kurşunların hedefi olmuştu. İkisi de olay yerinde yaşamlarından olmuşlardı. Milletvekili Nizamettin Toğuç ise yaralı olarak kurtulmuştu. Olay günü bulutlu bir hava vardı. Eve erken gittim. Çok geçmeden yaşanan acı olayı duymuştum.

Şehirde faili meçhul cinayetler başlamıştı. Her gün bir veya birden fazla insan ölüyordu. Karanlık çökünce ortalıkta insan kalmazdı. Bölgede yüzlerce faili meçhul cinayet gerçekleşti. Köyler yıkıldı veya boşaltıldı. Mağdur edilen aileler batı illere göç etmek zorunda bırakıldı. Zorunlu göç Batman’ı da etkilemişti. Mehmet Sincar’ın da aralarında bulunduğu birçok faili meçhul olay yıllardır aydınlatılamadı.

HACER GÜLER’İN İLGİNÇ HİKAYESİ

1935 Yılında Kozluk ilçesinin Sertut (Akçakışla) doğumlu Hacer Güler’in yaşam hikayesi ilginçti. Annesinin ölümünden sonra patlak veren Sason isyanından sonra yaşadığı sürgün hayatını anlatıyor. Hacer Güler. Zorunlu olarak köylerinden uzaklaştırılan aile, Bursa’ya yerleştirilirler Ancak orada da babasını kaybeder. Büyük ablası ve kardeşiyle evlatlık olarak farklı ailelere verilirler. Hacer kardeşlerini de kaybetmiştir. Evlatlık olduğu ailede rahattır ancak huzurlu değildir. Evlenir, eşinin cilt kanseri olduğu yıllarda doğal bal ile yapılacak tedavinin yararlı olduğunu duyar. Araştırmalar yapar ve doğduğu köye tesadüfen gider. Hacer Güler yıllarca uzak yaşadığı akrabalarına kavuşur.

ZİLAN TÜRBESİ

Batman Sason üç yol ayırımında tepenin üst noktasında göze ilk çarpan görüntü Kubbeli bir türbenin etrafındaki mezarlardır. Yazacağım bu olayı bir Zilan’lı arkadaşımdan duymuştum. 1932 yılında Zilan köyü abluka altına alınır. Askerler, yüksek tepelere topları yerleştirip ve çevreyi kuşatma altına alırlar. Türbe de o çatışma esnasında hasar görür. Çok geçmeden askerler silahlarını bırakıp olay yerinden hızla uzaklaşırlar. Zilan şeyhinin bu saldırıya ‘manevi’ olarak cevap verdiği hala anlatılmaktadır.

PETROL’ÜN ESKİ FUTBOLCULARI

Batman’ın futboldaki başarılı futbolcularıyla ‘makalemi tamamlamak istiyorum. Batman’da başka bir ilin futbol takımına ilk transferi gerçekleştiren futbolcu Petrol sporlu İsmail Baysal’dır. O dönemlerde Elâzığ spora transfer oldu. Orhan Kapucu ve Çetin İnsel, Diyarbakırspor’a transfer oldular. İkisi de başarılı oldu. Orhan o sezon gol kralı oldu. Orhan, Tanju Çolak’ın desteğiyle Samsun spora transfer oldu ve başarılı futboluyla göz doldurdu. Tanju, GS’ye transfer olunca Orhan da FB’nin yolunu tutmuştu.

MİLLİ TAKIMA KADAR YÜKSELDİ

Orhan Kapucu, hazırlık maçlarındaki performans eksikliği nedeniyle milli takım kadrosuna giremedi. Önce Malatya spora sonra birçok takımın formasını giydi. Orhan'ın, Milli takımın hazırlık antrenmanında yaşadığı sakatlık sebebiyle aktif futbol serüveninin bitmesine neden oldu. Batman Petrol sporda antrenörlük yapan Kapucu, geniş bir ailenin bireyidir. Merhum ağabeyi Şehmus Kapucu ise okul arkadaşımdı.

İNSEL VE GÖNÜLAÇAR...

Batmanlı Çetin İnsel, Diyarbakırspor’un birinci lige çıkmasında katkısı azımsanamaz. Büyük takımlardan teklif alan Çetin İnsel, Bursaspor’da da forma giymişti. İnsel, Diyarbakırspor’da halkın gönlünde taht kurmuştu. O hala Diyarbakır da yaşıyor. Petrolspor’da yetişen Mehmet Gönülaçar ise Galatasaray’a transfer olmayı başaran Batmanlı futbolculardan biridir. Gönülaçar 'da Orhan Kapucu gibi Petrolspor’da ‘Teknik Direktörlük görevi yaptı.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?