USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

SORUNLAR YAŞANIR ÇARELER TÜKENMEZ

16-03-2023

İzmir’in bayraklı semtinde yaşanan depreminin birçok mağduru oldu. Binaların az hasarlı, yüksek hasarlı tespiti yapıldıktan sonra kentsel dönüşüm yöntemiyle binaların tekrar inşa edilmek üzere belediye tarafından yıkım kararı çıkarıldı.

Yıkım kararı ve diğer prosedürler uygulanması uzun sürdü.

Mağdurların yıkılan ev, işyerlerinin tekrar inşa edilmesi için ödemesi gereken miktar oldukça fazlaydı.

Bu nedenle belediyeden emsal kararı çıkarılması için başvurularda bulunuldu.

İzmir belediyesi yıkılan binalar için parsel bazında %20 ada bazında ada bazında % 30 imar artışı kararı verildi.

Bu karardan sonra bina yöneticileri müteahhitler ile anlaşmak suretiyle bina sakinlerinin paylarına düşen ödeyecekleri parasal miktarların tespitine çalışıldı.

Yıkım sonrasında müteahhitlerin imar ruhsatı almaları da uzun süre devam etti.

Mağdurlar inşaatın başlamasını beklerken İzmir mimarlar ve mühendis odası başkanlığı mahkemeye başvurmak suretiyle yürütmeyi durdurma kararı aldırttı.

Bu karar uygulandığı takdirde mağdurların binalarının tekrar inşa edilmesi için ödeyecekleri miktar yüksek olacağı için evlerine veya iş yerlerine kavuşamayacakları anlaşılıyor.

İzmir depremzedeler derneği başkanlığı mimarlar odasının şerh koyduğu bütün şartlara harfiyen uyma sözü verdiği halde kararında değişiklik mimarlar odası kararından geri adım atmamıştır.

Biz acıları yarıştırmıyoruz.

Depremlerde her birey kendi çapında zarar görür.

Bizimki daha çok diyerek ayrım yapma niyetimiz yoktur. Kahramanmaraş depreminde yaşanan yıkım sonrasında ev, işyeri sahiplerine devlet yardımı olarak inşaat maliyetinin % 60 oranında destek verileceğini % 40 orandaki ödemenin mülk sahipleri tarafından yapılacağı açıklaması yapıldı.

Biz de depremzedeyiz iki yıldır binalarımızın tekrar inşası için bekliyoruz. İmar artışı verilmediği takdirde Kahramanmaraş depremlerinde mağdurlara sağlanan olanakların İzmir depremzedelerine uygulanması talep etmektedirler. Bilinmelidir ki sorunlar yaşanır.

Ancak!

Çareler tükenmez.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?