USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

BAKAN ŞİMŞEK “BATMAN, BİR SANAYİ ÜSSÜ OLACAK”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Batman’da Necat Nasıroğlu Külliyesi'nde inceleyerek, Hatice Nasıroğlu Konferans Salonu'nun açılışını gerçekleştirdi.

BAKAN ŞİMŞEK “BATMAN, BİR SANAYİ ÜSSÜ OLACAK”
18-11-2023 17:44
18-11-2023 17:46
Google News

Açılışa, Batman Valisi Ekrem Canalp, Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, siyasi parti temsilcileri ve kurum amirleri katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açılışta yaptığı konuşmada; Batman'a yakışır bir eser olan külliyenin aynı zamanda ilim ve irfan merkezi olduğunu belirtti.

Nesilleri dönüştüren ülkeleri başarıya ulaştıran basit formül olan eğitimin en öncelikli alanları olduğunu dile getiren Bakan Şimşek “Batman'da eğitime yaptığımız yatırım 2002'ye göre yıllık ortalama tam 26 kat, yani son 20 yılın ortalamasını alın eğitime yaptığımız yatırımlar 2002 yılına göre 26 kat fazla yıllık bazda. Burada bugün çok başarılı bir üniversitemiz var. Yaklaşık 16-17 bin öğrencisi var. Bu çok önemli bir üretim üssü. Eğitim en büyük önceliğimiz olmaya devam edecek. Yani bütçeden en çok kaynağı eğitime yatırmaya devam ediyoruz. Eğitime, bilime, teknolojiye daha çok yatırım yapacağız. Aslında Necat Nasıroğlu Vakfı'nın yaptığı yatırım bu yönde özel sektör anlamında atılmış çok önemli çok büyük bir yatırımdır, Batman ölçeğinde. Nasıroğlu ailesini tebrik ediyorum dedi.

“SAĞLIKTA ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI”

Sağlığın da önemli olduğunu, Batman'da son 20 yılda önceki 70-80 yılda yapılanın kat ve kat üstünde yaptırım yapıldığını bildiren Bakan Şimşek, son 20 yılda yıllık ortalama yatırım miktarının 39 kat olduğunu aktardı.

“BATMAN SANAYİ ÜSSÜ OLACAK”

Kentin tekstilde de çok büyük bir atılım içinde olduğunu, Kentin tekstil alanında 40 binin üzerinde çalışan bulunduğunu belirten Bakan Şimşek "Üzerinde çalıştığımız, geliştirdiğimiz organize sanayi bölgeleri devreye alınsa, 500 yatırımcının sıra beklediğini, 500 fabrika olduğunu düşünürsek, Batman çok önemli bir sanayi üssü olacak. Türkiye'nin önemli bir üretim üssü olacak. Onun için Ulaştırma Bakanımızın ziyareti çok değerli, çok önemli. Çünkü biz bu sanayi üssünü limana nasıl bağlarız, başka ülkelere daha rekabetçi bir çerçevede ürün sevkiyatını nasıl yaparız, onu konuştuk. Biz büyük düşünüyoruz, ufak, kişisel konularla uğraşmıyoruz" ifadelerini kullandı.

“BATMAN'I YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”  

Batman’da devam eden bir çok projenin olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu “Gerek Hasankeyf yolu gerek OSB bağlantısı, gerekse Diktepe Köprüsü’nün yapılması noktasında gerekli ihaleleri yaptık ve onları yakın takip ediyoruz. Geniş bir toplantı oldu. Sayın Valimiz, belediye başkanlarımız, il başkanımız bizleri bilgilendirdi” dedi.

Batman’ın talepleri ile ilgili de notlarını aldıklarını belirten Bakan Uraloğlu “Hayata geçirecek çok projemiz var. Sonrasında planladıklarımız var. Yine havaalanında bir kargo terminali yapılması ile ilgili gündem var onu inceleyeceğiz. Uçuşların Antalya ve İzmir’e yapılabilirliği ile ilgili bir talep var. Onu operatörlerle beraber görüşerek onu halletmeye çalışacağız. Planlanan yeni OSB’ler, mevcut OSB’lere demiryolu bağlantısını da beraberdir çalışacağız” diye konuştu.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA