USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Politika

MİLLETVEKİLİ RAMANLI “KÜRTÇE’YE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, Sağlık Bakanlığının e-Reçete sisteminde Kürtçe'ye yer verilmemesi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Kürtçe, bu ülkenin yerli dillerindendir, bizimdir, bu sebeple Kürtçe’ye sahip çıkmalıyız" dedi.

MİLLETVEKİLİ RAMANLI “KÜRTÇE’YE SAHİP ÇIKMALIYIZ”
31-08-2023 17:06
31-08-2023 17:07
Google News

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, Sağlık Bakanlığı'nın e-Reçete sistemine 5 dil ekleyip Kürtçe'ye yer vermemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Milletvekili Ramanlı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı’nın e-Reçete uygulamasında yabancı dillere yer verip Kürtçe’ye yer vermemesinin yanlış olduğunu belirterek, “Sağlık Bakanlığı’nın e-Reçete uygulamasında yabancı dillere yer verip Kürtçe’ye yer vermemesi yanlıştır. Milyonlarca vatandaşın konuştuğu Kürtçe’nin resmi dil olmaması sebebiyle kamu hizmetlerinde yer bulamıyor, yabancı dillere tanınan haklar bile yerli dil olan Kürtçe’den esirgeniyor. Kürtçe bu ülkenin yerli dillerindendir, bizimdir, bu sebeple Kürtçe’ye sahip çıkmalıyız” dedi.

Kürtçe’nin de resmi bir statüye kavuşması ve kamuda kendine yer bulması gerektiğini dile getiren Ramanlı “Kürtçe’nin de resmi bir statüye kavuşması ve kamuda kendine yer bulması gerekir. Milyonlarca vatandaşın ana dili olan Kürtçe ile kamu hizmetlerinin sunulması, ötekileştirmeyi ve ayrıştırmayı ortadan kaldıracaktır. Türkiye’de bütün etnik unsurlar bir ve beraber yaşamaktadır. Kürt, Türk veya Laz ayırımı yapılmaksızın herkesin haklarının korunması ve tanınması ülkenin huzuruna, barışına ve bütünlüğüne de katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?