USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

SASON BALINA RAĞBET ARTIYOR

Batman Valisi Ekrem Canalp’ın destekleri ve Sason Kaymakamı Murat Mete’nin koordinesinde yürütülen ‘Örnek İlçe, Örnek Ürün’ projesi kapsamında ilçemizde üretilen doğal bal, tüm Türkiye’de adından söz ettirmeye başladı.

SASON BALINA RAĞBET ARTIYOR
23-06-2024 10:49
Google News

1454 mg/kg ve 50,1 diaztaz değeri ile Türkiye’nin sayılı organik balları arasında yerini alan Sason balı, yüksek kalite standartlarını karşılıyor.

2.5 yıldır devam edilen projeyle 2023 yılında 12 yetiştirici ve 136 kovanı ile 122 kilogram organik bal üreterek bal üretiminde önemli bir noktaya gelindiği belirtildi.

2024 yılı hedefi ise 204 kovanla 500-800 kg arası yüksek kalitede organik bal üretimi amaçlanmaktadır.

Aynı zamanda bu yıl ki çalışmada geleneksel kara kovanlar ve fenni kovanların yanında izolasyon malzemesi olarak alüminyum folyo, keçe ve yün gibi farklı maddeler kullanılarak tasarlanan orjinal kovanların da üretime etkisi gözlemlenip test ediliyor.

Bu amaçla Kaymakam Murat Mete ve proje ekibi Cobet yaylasındaki zengin floradan yararlanan arı ve kovanları yerinde inceledi. Proje ile ilgili İlçe Tarım Müdürü Hasip Okay ve proje sorumlusu Muttalip Çelik’ten genel durumu hakkında bilgi alan Kaymakam Murat Mete, flora yapısı ve Sason balının tescili konusunda Sason Meslek Yüksek Okulu Müdürü İbrahim Selçuk Kuru ile görüşerek gerekli işlemlerin yapılmasını istemiş olup en kısa sürede Sason Balı’nın coğrafi işaretli tescillenmiş bir ürün olarak Sason ekonomisine katkı sağlaması planlanıyor. Sınırlı sayıda kovanla ve sınırlı miktarda gözetim altında üretilen Sason Balına rağbet her geçen gün artmakla beraber süreç hassasiyetle takip ediliyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?