USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Eğitim

“ÜYELERİMİZ MÜLAKATTA ELENİYOR”

Eğitim-Sen Batman Şubesi basın açıklaması düzenleyerek öğretmenlerin sınavlarda yüksek puan almalarına rağmen mülakatta elendiklerini belirterek tepki gösterdi.

“ÜYELERİMİZ MÜLAKATTA ELENİYOR”
02-06-2024 15:56
02-06-2024 15:57
Google News

Üyelerinin eğitim kurumu yöneticisi olmalarının mülakat ile keyfi bir şekilde engellendiğini kaydeden Eğitim-Sen üyeleri, “Bu sene üyelerinin mülakatta elenmesine vesile olan komisyon üyesi şube müdürleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk” dediler. Eğitim-Sen Şube Başkanı Ramazan Bilmez, “Bu durum Türkiye’nin dört bir tarafında olagelen bir şey. Yaklaşık 2014 yılından beri bu haksız-hukuksuz uygulamalar devam etmekte ama bunu en fütursuzca yapan iller başında Batman Milli Eğitim İl Müdürlüğü geliyor. Diğer illerde puanlar, veriler listeler halinde yayınlarken Batman’da yıllardır listeler halinde yayınlamıyorlar. Bu da, yapılan mülakatın ne kadar haksız ve hukuksuz olduğunun bir göstergesidir” dedi.

“KAYIRMACILIK DEVAM EDİYOR”

Milli Eğitim İl Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Örgütlenme Sekreteri Adem Tufan, eğitim yöneticileri mülakat sınavlarında torpil ve kayırmacılığın devam ettiğini belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı, 2024 yılı eğitim kurumlarına ilk defa yönetici görevlendirme, müdür ve müdür yardımcılığı sözlü mülakat sınavlarının sonuçları geçtiğimiz hafta açıklanmıştır. Sendikamıza ulaşan bilgilere göre, geçmiş yıllarda olduğu gibi, yazılı sınavdan yüksek puan alan çok sayıda eğitim emekçisine mülakatta düşük puan verilerek elenmiştir. Aralarında sendikamız üyelerinin de bulunduğu eğitim emekçileri tamamen torpil ve kayırmacılık anlamına gelen mülakat uygulaması nedeniyle bir kez daha mağdur edilmişlerdir. Mülakat uygulamasıyla nesnel ve objektif bir değerlendirme yapmanın mümkün olmadığı açıktır. Yönetici adaylarının değerlendirilmesinde objektif ölçütlerin kullanılması yerine mülakat uygulamasının tercih edilmesi torpile dayalı kayırmacılığı güçlendirmektedir. Nitekim mülakat, torpil ve atama ile gelen müdürlerin ilimizde EKYS sınavında dereceye girmiş, liyakatini ispatlamış Eğitim-Sen’li yönetici adaylarını mülakatla elemeleri manidardır. Bu atamaların sonucunu belirleyen, sınavı yapanların siyasal ideolojik tutumları ve buna bağlı olarak oluşan öznel yargılarıdır. Mülakat sınavına yönelik tepkiler mülakatı yapan yetkililerin tarafsızlığı ve güvenilirliğinin olmadığını açıkça göstermektedir” diye konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?